Bazové kvety v palacinkovom ceste

Už som spomínala, že baza podľa mňa nepatrí iba do sirupu. Áno, domáci bazový sirup chutí ako začínajúce sa leto, detstvo, prázdniny niekde u babičky… a je to taká klasika. Ale baza má mnoho ďalších využití. Včera ako prísada a ozdoba minicheescakeov, dnes ako samostatné jedlo. Okrem kvetov sú po tepelnej úprave jedlé aj tmavofialové plody bazy, ale o tom potom, zatiaľ sa sústreďujem na využívanie kvetov a myslím na to, aby som nejaké na kríku nechala, nech môžem neskôr v lete zbierať aj plody.

Baza, latinsky Sambucus nigra je krík, ktorého všetky zelené časti sú toxické – obsahujú toxický sambunigrín, ktorý rastlinka používa na odpudenie bylinožravcov. Bezpečné ku konzumácii sú iba kvety a dozreté plody po tepelnej úprave. Z kvetov sa okrem sirupu vyrába i bazové šampanské, z plodov zasa džemy, lekváre, želé, v Nemecku drobné čierne kôstkovičky používajú na výrobu tradičnej polievky Fliederbeersuppe, môže sa z nich vyrábať víno alebo brandy.

Na to, že baza je vlastne všaderastúci krík je (okrem sirupu, ktorého popularita sa v poslednom čase rozmáha aj vďaka rôznym komerčným bazovým produktom, napr. radlery s bazovou príchuťou) vlastne dosť málo využívaná. A to ju vraj Slovania uctievali ako posvätný strom.


Tiež je oddávna používaná ako liečivá bylinka. Kvety a plody boli hojne využívané v ľudovej medicíne na liečenie ochorení dýchacieho traktu, gastrointestinálneho traktu, zápalov ústnej dutiny, proti kašlu, horúčke a prechladnutiu. Kvety obsahujú éterické oleje, glykosidy, triesloviny, vitamín A, B1, B2, C, kyselinu panthotenovú, plody navyše tmavé farbivá – anthokyany, ktoré pôsobia ako antioxidanty, teda zneškodňujú voľné radikály a zabraňujú starnutiu buniek a celého organizmu.

Ako už názov receptu napovedá, recept je úplne primitívne jednoduchý – natrháme bazu, spravíme palacinkové cesto, kvety v ňom obalíme, vysmažíme a sladké jedlo vhodné s bielym jogurtom a ovocím na raňajky alebo desiatu je hotové. Je to ďalší z takých receptov-nereceptov, ale nie každý o ňom už počul a určite je to zaujímavé obohatenie jedálnička 🙂

Bazu spozná aj dieťa, nie len podľa výzoru, ale i typickej vône, preto nepredpokladám problémy pri identifikácii, rozhodne by ste ju však mali zbierať niekde ďaleko od cesty a znečistenia.

Cena 1 porcie: 0,15€
Na 4 porcie potrebujeme:
– 8-12  súkvetí bazy (podľa veľkosti)
– 1 vajíčko
– 400ml mlieka
– 200g múky
– olej (maslo) na vysmaženie

1.) Kvietky bazy otrasieme, aby povypadávali prípadný chrobáčikovia. Som asi čuně, ale ja ich neumývam. V kvetoch tak zostane najviac chutného voňavého peľu. Robím to tak ale iba preto, že kvety mám z našej vlastnej záhrady, ďaleko od ruchu áut a chemických postrekov.
2.) V mise rozmiešame vajíčko a mlieko, pridáme múku a vytvoríme riedke cesto, v ktorom kvety obalíme.
3.) Vysmážame ich na rozohriatej panvici, z oboch strán asi 2 minútky, do zlatova.
4.) Čím dlhšiu stopku si na súkvetí necháme, tým lepšie sa s ním manipuluje pri vysmážaní, stopky ale nejeme 🙂

Môžme podávať s už spomínaným jogurtom a ovocím, alebo s kopčekom zmrzliny, alebo s avokádovou čokoládou, ako na obrázku (rozpučené avokádo + kakao + lyžička medu). Dobrú chuť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *