Kelový šalát s batátmi, slaninou a syrom s modrou plesňou

O priaznivých účinkoch kelu v jedálniku som už písala. Najpriaznivejšie pôsobí a najviac vitamínov a minerálov si v sebe zachováva za čerstvého stavu, avšak v množstve receptov kel nájdeme iba po tepelnej úprave. Niet divu, jeho listy sú dosť tuhé, takže je ľahšie ho nahradiť inou listovou zeleninou v čerstvých šalátoch. Trikom ako upraviť kel tak, aby bol skvelý a jemný aj začerstva je jeho masáž – keď listy mierne premasírujeme (ideálne s trochou oleja a soli), krásne skrehnú a sú potom neporovnateľne jemnejšie.

Cena 1 porcie: cca 0,75€
Na 4 porcie potrebujeme:
– 1/4 hlávky kelu
– 150g slaniny
– 1 stredne veľký batát
– 250 g uvareného cíceru
– 200 g syru s modrou plesňou
– 3 lyžice olivového oleja
– 1 lyžička sladkej papriky
– štipka soli

  1. Kel nakrájame na tenké prúžky, v miske zmiešame s lyžičou olivového oleja a malou lyžičkou soli a poriadne premasírujeme – kel zmäkne a zvláčnie.
  2. Dáme variť batát na 20 minút do osolenej vody
  3. Následne batát nakrájame na malé kocky, spolu so slaninkou a na lyžici oleja opekáme 10-15 minút kým nie je slaninka zlato-hnedá a chrumkavá. Odložíme bokom a na zvyšnej lyžici oleja narýchlo zprudka opečieme varený cícer spolu s lyžicou sladkej papriky a štipkou soli.
  4. Všetky ingrediencie – nakrájaný kel, osmaženú slaninku, batát, cícer a na drobno nakrájaný/namrvený modrý syr zmiešame dokopy. Podávame ako samostatné hlavné jedlo alebo ako prílohu. Dobrú chuť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *