Žihľavovo-citrónová torta

Prešlo leto, odišla jeseň, dokonca aj posledný sneh sa roztopil, kým som sa konečne rozhýbala napísať. Ja som oslávila štvrťstoročie, blog druhé narodeniny. Takže tu je torta pre všetkých, ktorí sem za ten čas zablúdili. Myslím, že nie je lepší recept, ktorým začať po čase opäť prispievať na blog. Prečo?

Pretože je to tá najlepšia torta akú sa mi kedy podarilo upiecť! Ok, vzhľadom na môj nie veľmi vrúcny vzťah k pečeniu to možno nie je najlepšie zvolený výrok, ale… Naozaj predčí mnohé torty a zákusky. Cesto je vláčne, šťavnaté, krém svieži, celé to spolu krásne ladí, dopĺňa sa, je to v rámci možností zdravé, jarné a tá farba!! Ideálny ľahký jarný zákusok a chuť dokonca presvedčila aj zarytých odporcov „buriny v jedle“.

Žihľava už rastie vo veľkom, stačí ísť niekam na prechádzku do prírody (nezabudnúť na rukavice) a nazbierať. Pokiaľ by ste jej nazbierali príliš veľa, aj žihľavové cestoviny alebo polievka stoja určite za vyskúšanie.

Na korpus potrebujeme:
– 200 g čerstvých žihľavových listov (najlepšia je vrchná vňať)
-200 g masla
– 180g cukru
– 4 vajcia
– 3 čajové lyžičky vanilkového extraktu
– šťava a kôra z 1 citrónu
– 250 g hladkej múky
– prášok do pečiva
– štipka soli

Na krém potrebujeme:

– 1 biela bánovecká nátierka (s jogurtom a vlákninou)
– 100g masla
– 200g kyslej smotany
– 50g cukru
– šťava a kôra z 1 citróna

  1. Dáme zovrieť vodu, v ktorej minútu povaríme žihľavové listy – tak, aby získali výraznú zelenú farbu. Následne ich zcedíme a prelejeme studenou vodou. Rozmixujeme na pyré, prípadnú šťavu precedíme (môžme použiť napr. do smoothies), pyré odložíme bokom.
  2. V miske rozmixujeme zmäknuté maslo s cukrom. Po jednom vmixujeme vajíčka, následne žihľavové pyré, kôru a šťavu z citróna a vanilkovú esenciu.
  3. Vmiešame múku, kypriaci prášok a soľ a opatrne dôklane premiešame.
  4. Polovicu cesta vlejeme do tortovej formy s priemerom 20cm (resp.  celé cesto do dvoch, ak máme – keďže ja nie, musela som piecť postupne na dvakrát) a vložíme do trúby rozohriatej na 180°C. Pečieme 30 minút.
  5. Krém pripravíme zmiešaním zmäknutého masla, bánoveckej nátierky, smotany, cukru a šťavy a kôry z citróna. V prípade potreby môžme dosladiť.
  6. Vychladnuté pláty rozrežeme na polovicu, natrieme krémom, navrstvíme a zvyšným krémom potrieme tortu. Ak je príliš riedky, necháme ho trochu stuhnúť v chladničke. Celú ozdobenú tortu môžme tiež nechať 30 minút v chlade stuhnúť. Ozdobíme podľa vlastnej fantázie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *