Zemiakovo-pórová polievka

Tí z vás, ktorí sledujú facebook Plnej lyžice si iste všimli vyhlásenie, že týždenné plány sa budú zobrazovať tam. Resp. to budú skôr tipy, kde nakúpiť suroviny na ďalšie varenie, kedy, čo sa viac oplatí… Aby to tu na blogu bolo prehľadnejšie. Skúsim, uvidím, ako to bude fungovať, prípadne vymyslím niečo iné.

Odkaz na fejsbúkovú stránku Plnej lyžice (spolu s odkazom na instagram) nájdete buď v pravom hornom rohu (malá ikonka facebooku), alebo TU.

A po organizačných veciach – hurá variť 🙂
Táto polievka je super jednoduchá, super krémová, super chutná… A možno trochu obyčajná, ale s kopčekom smotany a osmaženej cibuľky na vrchu sa stáva svetlým bodom dňa (je to so mnou príliš zlé, keď sa celý môj svet točí okolo jedla? 🙂).

Cena 1 porcie: 0,25€
Na 5 porcií potrebujeme:
– 1/2 kila zemiakov
– 1 väčší pór
– 1l vývaru alebo vody
– soľ, čierne korenie, bobkový list, prípadne rascu
– lyžicu masla a oleja
– kyslú smotanu a slaninku na ozdobenie

1.) V hrnci rozohrejeme olej s maslom a pridáme nakrájaný pór (všade odporúčajú iba bielu časť, ale čo mám to zelené vyhodiť? tie časti, ktoré boli sviežo zelené som tiež pokrájala do polievky). Smažíme asi 5 minút.
2.) Pridáme na kocky nakrájané zemiaky, zalejeme vývarom (vodou), pridáme soľ, korenie a bobkový list (ten ideálne v nejakom vrecúšku, aby sa nám dal vybrať) a varíme do zmäknutia (30-40 minút).
3.) Následne polievku necháme chvíľu vychladnúť, vyberieme bobkový list a rozmixujeme aby mala krémovú konzistenciu. Môžeme ju rozmixovať úplne, ja som časť odložila bokom a potom zmiešala, aby mala trochu textúru.
4.) Prihrejeme, podľa chuti ešte dosolíme a dokoreníme, môžme pridať smotanu na varenie ak chceme polievku ešte zjemniť.
5.) Servírujeme s lyžicou kyslej smotany a posypanú osmaženou slaninkou. Dobrú chuť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *