Tekvicové halušky s makom

Milujem halušky v každej podobe. Bryndzové, kapustové, špenátové so syrovou omáčkou a teraz najnovšie aj tekvicové. Väčšinou keď robím cestoviny z tekvice, skončím pri rezancoch alebo spravím gnocchi. Teraz som výnimočne spravila halušky a neľutujem. Tekvica im dodáva sladkastú chuť, vďaka ktorej sa dajú pripraviť na sladko aj na slano.

tekhal

Cena 1 porcie: 0,55€
Na 5 porcií potrebujeme:
– 1 maslovú tekvicu
– 2 vajíčka
– 300g hladkej múky
– štipku soli
– mak
– maslo
– cukor (podľa vlastného výberu)

1.) Tekvicu nakrájame na kocky a pečieme v trúbe pri 180°C asi 30 minút. Takto upravená tekvica sa dá dobre skladovať v mrazáku (buď nakrájaná na kocky alebo potom rozmixovaná na pyré), takže si môžme naraz upiecť väčšie množstvo a ušetriť čas pri ďalšom varení.
2.) Necháme vychladnúť, rozmixujeme, pridáme vajíčka a soľ. Postupne vmiešavame múku tak, aby nám vzniklo riedke lepivé haluškové cesto.
3.) V hrnci privedieme vodu k varu a cez sitko/haluškovač vhadzujeme halušky. Hotové sú, keď plávajú na hladine. Do halušiek čerstvo vytiahnutých z vriacej vody pridáme kúsok masla a premiešame, aby sa nám nelepili.
4.) Podávame s mletým makom a cukrom, preliate rozpusteným maslom.

dsc_0372

Alebo… Ich sladkastá chuť ich priamo predurčuje ako skvelých partnerov kyslej kapusty, ktorá je teraz v sezóne – kyslú kapustu ohrejeme v hrnci, zatiaľ čo v panvici na lyžičke oleja osmažíme kocky slaniny a nadrobno nakrájanej cibuľky do zlatista. Halušky premiešame s kyslou kapustou a posypeme osmaženou slaninou a cibuľkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *