Špaldovo-srvátkové pagáče s reďkovkovou nátierkou

Najskôr to mali byť rohlíky. Lenže v zákutiach chladničky som objavila zabudnuté oškvarky. Bolo ich asi desať a bolo ich málo. Pridala som ich do cesta v nádeji, že výsledok potom budem môcť nazvať oškvarkovými pagáčmi, no nebolo ich ani cítiť. Ja som však mala dobrý pocit, že som oškvarky využila a nevyhodila. Takže ak nemáte oškvarky, vôbec to nevadí. A ak nemáte srvátku, tiež to nevadí – stačí obyčajné mlieko. Srvátka bola totiž ďalšia z ingrediencií, ktorá čakala v chladničke na svoje využitie. Zostala mi po výrobe domácej lučiny z domáceho jogurtu (návod sa určite v budúcnosti objaví na blogu) a vyliať ju by som si nedovolila.

Srvátka je žltozelená tekutina, ktorá ostáva po zrazení mlieka. Obsahuje množstvo bielkovín (veď preto sa z nej vyrába srvátkový proteinový prášok), minerálne soli a vitamíny. Jej využitie je široké. Srvátku, ktorá mi zostane po výrobe lučiny používam do smoothies, pečiva, palaciniek, dá sa využiť v kozmetike, alebo sa používa ako prídavok v krmive pre hospodárske zvieratá a hydinu (to samozrejme nepraktizujem, kde by som na byte v Brne zobrala hospodárske zvieratá).

Cena 1 plechu – 12,50 Kč
Na 2 plechy budeme potrebovať:
– 250ml srvátky alebo mlieka
– 500 gramov hladkej múky (dala som 400 celozrnnej špaldovej a 100 obyčajnej bielej pšeničnej)
– kocka droždia
– 2 lyžice bravčovej masti (alebo iného tuku, napr. masla)
– štipka soli
– štipka cukru
– vajíčko a sezam/ľan/mak/syr na posypanie
(– a 10 oškvarkov 😀)

1. V mise si zarobíme kvások – do mierne zohriateho mlieka alebo srvátky pridáme štipku soli, cukru a kvasnice. Necháme 15 minút, aby sa kvasinky rozmnožili.
2. Vsypeme múku a pridáme tuk (a oškvarky). Poriadne spracujeme. Vymiesime nelepivé cesto – v prípade potreby dosypeme ešte trochu múky.
3. Necháme na teplom mieste vykysnúť 30 minút.
4. Cesto vyvaľkáme na cca pol centrimetrovú hrúbku, nakrájame na pásiky a potom na kosoštvorce (alebo na akékoľvek iné tvary nášmu srdcu blízke, ja som lenivá a preto som nevykrajovala okrúhle pagáčiky).
5. Necháme na plechu ešte trochu podkysnúť (tak 10 minút), potrieme rozšľahaným vajíčkom, posypeme rascou, syrom, makom, ľanovými semiačkami alebo inou dobrotou a dáme piecť do trúby na 180°C na 20 minút (alebo kým „pagáče“ nie sú zlatohnedé).

pagace
Cena nátierky – 18,40 Kč
Na reďkovkovú nátierku potrebujeme:
– zväzok reďkoviek
– pol téglika ricotty (asi 120 gramov)
– soľ a čierne korenie

1. Reďkovky nastrúhame najemno, zmiešame s ricottou (čo je syr vyrábaný zo srvátky) a ochutíme soľou a korením. Ak máme, pridáme pažítku alebo mladú cibuľku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *