Ryža s hráškom, klobásou a medvedím cesnakom

Sú recepty a recepty. V prvej kategórii sú jedlá sofistikované, náročnejšie na prípravu, s použitím netradičných surovín alebo tradičných surovín neobvyklým spôsobom, alebo jedlá originálne a s nápadom. A potom sú recepty. Jedlá na prvý pohľad nezaujímavé, pripravené vďaka náhlemu popudu dať dokopy a spotrebovať zvyšky v chladničke, jedlá, ktoré by sa možno ani receptami nemali nazývať. Práve tieto jedlá sú však najviac verzatilné, pripraviteľné na milión rôznych spôsobov, okoreniteľné koreninami od výmyslu sveta tak, že i pri použití rovnakých (alebo takmer rovnakých) surovín je to vždy iné jedlo. A v neposlednom rade sú to často jedlá ultra jednoduché na prípravu a veľmi chutné. Takéto recepty tvoria možno 60% môjho varenia. Nie len preto, že sú prispôsobiteľné a pripravené sú šmahom ruky, ale aj preto, že po receptoch z prvej kategórie mi často ostanú zvyšky, alebo som príliš lenivá zájsť do obchodu po surovinu, ktorá mi chýba k pripraveniu poriadneho receptu a tak improvizujem, miešam jedno cez druhé, ochutnávam…

Nie je vždy ľahké vymýšľať zaujímavé originálne recepty, ktoré očaria na prvý pohľad. Niekoľko takých, ktoré si cením a majú pre mňa WOW faktor mám (cviklové brownies, pesto z mrkvovej vňate a hlavne žihľavové cestoviny), ale prichádzať s podobnými receptami na dennej báze je prakticky nemožné. Okrem toho by to zrejme popieralo pointu tohto blogu, veď sa snažím ukázať aj jednoduché, všedné recepty, rýchle, aby človeka neodradilo od zdravého varenia to, že potrebuje dvadsať rôznych surovín a dve hodiny prípravy. Život je predsa tiež občas obyčajný a všedný, nie je každý deň sviatok a človek z času na čas ocení rýchlu večeru, ktorú len nahádže do panvice (a potom do žalúdka).

V prípade týchto receptov základ často tvorí ryža, pohánka, pšeno, krúpy, šošovica alebo cícer a potom podľa chuti a toho čo mám pridávam rôzne druhy zeleniny – mrazenej i čerstvej -, občas bielkoviny v podobe mäsa alebo vajíčka a samozrejme rôzne korenia.
Tentokrát to vyhrala klobáska, mrazený hrášok a medvedí cesnak, pretože… proste preto, že boli dostupné a medvedí cesnak je práve v sezóne.

Cena 1 porcie:
Na 4 porcie potrebujeme:
– 200g ryže
– 2 „nožičky“ klobásy
– 200g mrazeného hrášku
– 2 hrste nasekaného medvedieho cesnaku
– soľ, čierne korenie
– 1/2 lyžičky červenej papriky
– lyžica oleja

1.) Ryžu uvaríme (alebo použijeme zvyšok ryže čo nám ostal z predchádzajúceho dňa a jedla, ako som to spravila ja).
2.) V panvici na oleji krátko osmažíme klobásku nakrájanú na kolieska, pridáme ryžu, zmiešame, vsypeme hrášok a za stáleho miešania necháme ohrievať asi 5 minút.
3.) Pridáme posekaný medvedí cesnak, soľ, korenie a restujeme ešte asi 2 minúty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *