Ružičkový kel s gaštanmi

Čo charakterizuje jeseň viac ako farebné lístie stromov, úroda jabĺk, hrušiek a orechov? Zababušená v kabáte, vo vysokých čižmách sa túlam záhradou so sklonenou hlavou a do vreciek schovávam poklady jesene – orechy. Tento rok to s vlašskými orechmi nevyšlo – jarné mrazy boli neúprosné. Skrytý kdesi v lese však stál strom, ktorý mňa a moje chute na orechy zachránil – starý jedlý gaštan.

Gaštany, na rozdiel od iných orechov, majú relatívne nízku kalorickú hodnotu, menej tukov, no obsahujú množstvo minerálov, vitamínov a fyto-nutrientov. Sú bohatým zdrojom vlákniny, vitamínu C (100 gramov gaštanov obsahuje až 72% dennej doporučenej dávky), kyseliny listovej (čo je u orechov vzácne, hlavným zdrojom je listová zelenina – 100 gramov gaštanov obsahuje 16% doporučenej dennej dávky – kyselina listová je dôležitá pri tvorbe červených krviniek a syntéze DNA). Čo majú spoločné s ostatnými orechmi je obsah mononenasýtených tukov, ktoré pomáhajú znížiť hladinu LDL cholesterolu („zlého“ cholesterolu). Sú skvelým zdrojom železa, vápnika, horčíka, mangánu, fosforu, zinku a draslíka (železo pomáha pri prevencii anémie, horčík a fosfor sú dôležité prvky kostného metabolizmu, draslík pomáha znižovať krvný tlak). Okrem toho sú gaštany bohaté na vitamíny B-komplexu. 100 gramov poskytuje až 100% doporučenej dennej dávky thiamínu.

gastany

Vhodného partnera som pre gaštany našla v radoch zeleniny. S ružičkovým kelom sa dopĺňajú nie len tvarovo, ale i chuťou. Kel je bohatý na kyselinu listovú, betakarotén, má schopnosť znižovať cholesterol a látky v ňom obsiahnuté majú schopnosť chrániť našu DNA pred poškodením.

Cena jednej porcie: 0,45 €
Na 3 porcie potrebujeme:
– 500 gramov ružičkového kelu
– 300 gramov pečených/varených ošúpaných gaštanov
– 150 gramov slaniny/klobásy
– lyžicu oleja/bravčovej masti
– soľ, čierne mleté korenie

1.) Ružičkový kel umyjeme, väčšie hlávky prekrojíme na polovicu a oblanšírujeme (necháme variť 7 minút, vyberieme a zalejeme studenou vodou).
2.) Na panvici si rozohrejeme olej (masť), pridáme blanšírovaný kel, gaštany a na kocky nakrájanú slaninku (alebo klobásu). Smažíme, kým nie sú gaštany a kel zo strán zlato-hnedé.
3.) Osolíme, okoreníme a podávame ako skvelú prílohu napríklad k pečenému kuraťu.

dsc_0312

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *