Rizoto so šampiňónmi a div(n)ými bylinkami

Prečo div(n)ými bylinkami? Pretože mám úchylku využívať v kuchyni jedlé rastlinky, ktoré sa len tak voľne vyskytujú v prírode. Receptov na jedlá zo žihľavy je tu už viac, ale tentokrát som si povedala, že skúsim variť s inou rastlinkou.
Je ňou druh z čeľade mrkvovité, má zaujímavú mrkvovo-petržlenovú vôňu a záhradkári ju nemajú príliš v láske, pretože je to neúprosná burina. Hádal niekto z vás kozonohu? Pretože ak áno, mal pravdu 🙂


Kozonoha hostcová rastie na zatienených stanovištiach a veľmi rýchlo sa vďaka plazivým koreňom dokáže rozšíriť. V ľudovej medicíne sa používa na liečenie dny (čo vyplýva aj z latinského druhového názvu podagraria – podagra je dna). Obsahuje množstvo vitamínu A, C, minerálov ako vápnik, železo, horčík… Zbierajú sa mladé, sviežo zelené výhonky.

Ak sa však bojíte div(n)ých jedlých rastlín, môžte kľudne použiť žihľavu, alebo špenát 🙂


Cena 1 porcie: 0,90€
Na 5 porcií potrebujeme:
– 200g ryže (ideálne arborio)
– 1 cibuľu
– 200g šampiňónov
– 2 hrste kozonohy (žihľavy, špenátu…)
– 100g parmezánu
– 1 strúčik cesnaku
– 100g masla
– 1 lyžica oleja
– 2dcl bieleho vína
– 500ml vývaru (prípadne vody)
– štipku tymiánu
– soľ, čierne korenie na dochutenie

1.) Na oleji a troške masla osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľku, kým nezosklovatie. Pridáme na plátky nakrájané šampiňóny a smažíme, kým cibuľka nezačne karamelizovať a zo šampiňónov sa neodparí voda a nezačnú byť mierne opečené do zlatova. Pridáme pretlačený cesnak a tymián a smažíme ešte asi minútu, len aby sa korenie rozvonialo.
2.) Pridáme ryžu. Podstatou krémového rizota je postupné prilievanie vína/vývaru a neustále miešanie, aby škrob z ryže vytvoril krémovú konzistenciu. Prvé prilejeme víno a miešame, kým sa tekutina nevstrebe. Následne po naberačkách postupne pridávame vývar, až kým nám nevznikne krémová konzistencia a ryža je uvarená al dente (nie rozvarená) – celý proces trvá asi 30 minút.
3.) Do rizota vmiešame rozmixovanú kozonohu (žihľavu, špenát), zvyšok masla a nastrúhaný parmezán. Zamiešame a odstavíme z ohňa. Dochutíme soľou a korením.
4.) Podávame hneď, posypané nastrúhaným parmezánom. Dobrú chuť.

Poznámka: parmezán nie je najlacnejšia surovina a možno to vyzerá, že na blogu o lacnom stravovaní nemá čo robiť. Opak je ale pravdou. Má silnú a výraznú chuť, čo znamená, že netreba veľké množstvo, aby ochutil jedlo. Ak sa spáruje s lacnejšími surovinami (ako napríklad bylinkami, ktoré sme si v prírode nazbierali zadarmo), aj v kuchyni, kde sa šetrí každým eurom, má svoje opodstatnenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *