Púpavový sirup

Najlepšia vec na púpavách? Každá ich časť je jedlá. Druhá najlepšia vec na púpavách? Sú zadarmo a sú všade. Často považované za nepríjemnú burinu, no môžu poslúžiť ako vynikajúci a zdravý doplnok stravy.

Púpavy sú výborným zdrojom betakaroténu, ktorý naše telo premieňa na vitamín A. Okrem toho sú bohaté na vitamín C, vlákninu, draslík, železo, vápnik, magnézium, zinok a fosfor. Boli súčasťou nášho jedálnička tisícky rokov, nie len ako potrava, ale i medicína – proti anémii, skorbutu, kožným problémom, krvným chorobám i depresii.

pupavy

Majú priaznivý vplyv na tráviaci trakt (pomáhajú tráveniu a stimulujú apetít), obličky (sú mierne močopudné a pomáhajú obličkám vylučovať toxíny, soľ a prebytočnú vodu, zabraňujú množeniu mikróbov v močovom trakte) a pečeň. Každá časť púpavy, od koreňa po kvet, je bohatá na antioxidanty, ktoré chránia bunky a DNA pred voľnými radikálmi. Podľa niekoľkých štúdií sa zdá, že púpava by mohla dokonca pomáhať v boji proti rakovine, keďže spomaľuje rast nádorových buniek. Najnovšie experimenty so zvieratami ukazujú, že púpava pomáha regulovať hladinu krvného cukru a inzulínu, vďaka svojim močopudným účinkom a obsahu draslíka reguluje krvný tlak, pomáha kontrolovať hladinu cholesterolu, stimuluje tvorbu žlče, pôsobí protizápalovo a pomáha zlepšovať imunitný systém.

Superpotravina ako vyšitá. A rastie hneď tu, za každým rohom.

med4

Je to jedna z najľahšie identifikovateľných rastlín, a preto prakticky nehrozí zámena. Pri zbieraní púpav si však dajte pozor, aby v okolí neboli asfaltky, alebo aby neboli vystavené pesticídom, insekticídom a iným chemikáliám (preto nie je vhodné ich zbierať pri okrajoch polí). Samozrejme, ľudia alergický na púpavu (alebo chryzantémy, kamilky, sedmikrásky…) by sa jej mali vyhnúť.

Ja som sa rozhodla púpavové kvety zužitkovať na výrobu púpavového sirupu. Je to zlatožltá tekutina konzistenciou aj chuťou pripomínajúca med. Samozrejme, nemá vlastnosti pravého včelieho medu, ale keďže obsahuje peľ a výluh z púpavových kvetov, stojím si za tým, že je to zdravšia náhrada obyčajného bieleho cukru.

 

med2
pupava

Cena 500 mililitrov – 6,30 Kč
Na cca 2,5 litra potrebujeme:
– 500 púpavových kvetov
– 1-1,5 kg cukru
– 1 veľký pomaranč
– 2 citróny

  1. Púpavové kvety (Nemusí ich byť presne 500, z neznámeho dôvodu ale v každom recepte na púpavový sirup/med ľudia uvádzajú počet kvetov, nie ich váhu. A ja som si samozrejme svoju dávku zabudla zvážiť) umyjeme a odstránime všetky zelené časti (Ok, ja som trochu porušila pravidlá a púpavy som neumývala, aby na nich ostalo čo najviac peľu – ale v prírode pochoduje množstvo zvieratiek, ktoré si mohli púpavy označkovať, takže je rozumnejšie ich umyť. Čo sa týka odstraňovania zelených častí – ja som odkrajovala okvetné lístky všetkých kvetov, aby mi zostali iba žlté kvety, zelené časti by mohli spôsobiť, že výsledok zhorkne. Nemyslím si ale, že trocha zelených okvetných lístkov skazí celý sirup. A najmä – to odkrajovanie je strašná babračka. Pre istotu sa toho ale držím).
  2. Necháme zovrieť 1,5 litra vody a vo veľkom hrnci ňou zalejeme púpavové kvety. Necháme 8-12 hodín odležať (alebo jednoducho cez noc).
  3. Púpavy zcedíme, z kvetov vyžmýkame čo najviac šťavy. Vo veľkom hrnci privedieme tekutinu k varu, pridáme šťavu z pomaranča a citrónov a pridáme cukor. Necháme na najmenšom ohni variť cca hodinu, alebo kým nemá sirup požadovanú konzistenciu.

Čím dlhšie sirup varíme, tým bude hustejší. Pre tých, ktorým bola daná do vienka netrpezlivosť tak ako mne – čím viac cukru, tým je tiež sirup hustejší. Takže záleží na vás ako veľmi ho chcete mať sladký, alebo ako dlho ste ochotní kontrolovať ho na šporáku. Po vychladnutí tiež trochu zhustne. Cukor je možné použiť ľubovoľný (obyč kryštálový, trstinový, kokosový,…), môže ale ovplyvniť chuť výsledného sirupu (nevravím, že negatívne).

Tento sirup je naozaj lacnou náhradou včelieho medu. Nie jeho vlastnosťami, ale možnosťami použitia. Používam ho všade tam, kde by sa včelí med kvôli vysokej teplote znehodnotil – teda do varenia, na osladenie horúceho čaju,… Keďže je to ale prakticky len cukrová voda s príchuťou púpavy, určite to s ním netreba zbytočne preháňať.

med3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *