Púpavový šalát s reďkovkou a medovo-maslovou zálievkou

Hoci púpavy už pomaly odkvitávajú (alebo sú pokosené), ich kvety a puky nie sú jediná časť rastliny vhodná ku konzumácii. V skutočnosti je jedlá celá rastlinka, dokonca i koreň, ktorý sa opražený používal ako náhrada kávy. Samozrejme, listy sú jedlé tiež a sú výbornou surovinou do šalátov, či už v kombinácii s inými jedlými jarnými rastlinkami, alebo s klasickým a ľadovým šalátom. Ale aj samé o sebe sú výborné.

V tomto recepte ich mierne horkastú chuť skvele dopĺňa sladkastá reďkovka a samozrejme jemne orieškovo voňajúce opražené maslo a med. Tento pokrm je vhodný napríklad ako ľahká večera, ale kľudne aj ako zdravý a rýchly obed.

Cena 1 porcie: 0,70€
Na 2 porcie potrebujeme:
– 2 veľké hrste mladých púpavových listov
– 1 zväzok reďkovky
– 100g masla
– lyžicu medu
– 2 vajíčka
– soľ a čierne korenie

1.) Maslo roztopíme v hrnci a za stáleho miešania pražíme, kým mierne nezhnedne a nezačne voniať. Pridáme očistené reďkovky, ktoré ak sú veľké, môžme nakrájať na menšie kúsky. Osolíme štipkou soli a ďalej pražíme v masle ešte asi 5 minút a odstavíme zo šporáku.
2.) Púpavové listy umyjeme a naservírujeme na tanier. Na vrch poukladáme reďkovky, ktoré vyberieme z masla. Toto maslo potom zmiešame s medom a štipkou čierneho korenia. Vznikne nám zálievka, ktorou prelejeme na tanieri pripravený šalát. Podľa chuti môžme do púpavových listov vmiešať nadrobno pokrájanú jarnú cibuľku, alebo môžme púpavové listy nechať trochu zvädnúť a zjemnieť v ešte teplom masle.
3.) Pre doplnenie bielkovín a chuti šalát podávame s vajíčkom namäkko.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *