Podplamenník s hroznom a syrom s modrou plesňou

Je to taká pizza na slovenský spôsob. Alebo tiež osúch či pečený langoš. A je výborný. Rovnako ako pizza je prispôsobiteľný podľa chuťových preferencií, ale táto jesenná kombinácia chutí ma očarila. Cibuľa, slanina, syr a… hrozno? Áno, presne tak. Chute sa krásne prelínajú a dopĺňajú a ako bonus je tento podplamenník pestrý ako samotná jeseň 🙂

Z uvedeného množstva som spravila dva podplamenníky na celý plech, ale v prípade potreby sa samozrejme dá množstvo surovín zmenšiť o polovicu.

dsc_0120
Cena 1 porcie: 0,25 €
Na 2 podplameníky (16 porcií) potrebujeme:
– kilo hladkej múky
– 1 kocku droždia
– štipku soli
– lyžičku cukru
– vlažnú vodu
– 270g kyslej smotany
– 2 červené cibule
– asi 100g slaniny
– niekoľko bobúľ červeného hrozna
– 1 mozzarellu
– 1 trojuholník (125g) nivy alebo iného syra s modrou plesňou
– 2 lyžice oleja
– soľ a čierne korenie

 
1.) Do misy nalejeme 2 šálky teplej vody a necháme v nej rozpustiť kocku droždia. Pridáme štipku soli, lyžičku cukru a necháme pracovať kvások, asi 15 minút.
2.) Do kvásku postupne vsypeme múku a spracujeme v (takmer) nelepivé cesto (v prípade potreby ešte prilejeme vodu), ktoré necháme 20-30 minút na teplom mieste podkysnúť.
3.) Plech vymastíme olejom (alebo použijeme papier na pečenie), cesto rozdelíme na dve rovnaké časti a rukami ho na plechu ponaťahujeme tak, aby ho celý vypĺňalo.
4.) Kyslú smotanu zmiešame s trochou soli a čiernym korením a potrieme ňou podplamenník (tak, ako by sme potierali pizzu paradajkovým základom). Poukladáme bobule hrozna (ak sú väčšie, prekrojíme ich na polovicu), na prúžky nakrájanú červenú cibuľu a na kocky nakrájanú slaninku. Na záver povkladáme kúsky mozzarelly a syra s modrou plesňou.
5.) Pečieme pri teplote 180°C asi 40 minút, alebo kým nie sú okraje zlatohnedé.

dsc_0115

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *