Pesto z medvedieho cesnaku

Opäť budem za hipstera, čo iba frfle, že on všetko robil, poznal a vedel skôr, ako sa to stalo populárne. Ale je to tak :D. V poslednom období prežíva medvedí cesnak obrovský boom. Pamätám si, ako sme ho ako malé deti so sestrami a maminou zbierali v parku, ako sa ľudia pristavovali a čudovali sa na čom sa to tam pasieme, ako jar vždy voňala cesnakovo.

To, že sa informácie o tejto úžasnej bylinke rozšírili do povedomia širokej verejnosti je skvelé. Rovnako ako ostatné druhy cesnaku má antimikrobiálne, antibakteriálne, antiseptické a všetky možné anti… účinky. Tiež pomáha znižovať krvný tlak a chrániť pred srdcovo-cievnymi chorobami. Po dlhej zime bez čerstvej zeleniny je to výborný zdroj vitamínov, sírnych zlúčenín a chlorofylu (ostatne, druhové meno cesnaku – medvedí, latinsky ursinum,  značí, že v tradičnom folklóre bol vraj medvedí cesnak prvé jedlo, ktoré si medvede dopriali po prebudení zo zimného spánku). Pri zbere však netreba zabúdať na životné prostredie. Obrovské porasty medvedieho cesnaku vo voľnej prírode často znamenajú, že les, v ktorom rastú, patrí medzi pôvodné zalesnené oblasti a pralesy a často bývajú tieto územia chránené. A hoci by aj neboli – pri zbere divorastúcich byliniek netreba zabúdať na prírodu a na ostatných – zbierať iba toľko, koľko potrebujem a reálne zužitkujem, nešlapať zbytočne po rastlinách a neničiť okolitý porast – pretože s rastúcou popularitou medvedieho cesnaku to takto na jar začína byť v lesoch a hájoch, kde sa vyskytuje, preľudnené ako na nejakej spoločenskej akcii. Nezabúdajme preto prosím na ochranu prírody, aj keď každý chceme kúsok jarnej energie v podobe týchto aromatických zelených listov.

Na medveďom cesnaku je skvelé to, že napriek jeho silnej aróme, chuť je jemnejšia a príjemnejšia ako tá klasického cesnaku. Okrem spásania čerstvých listov cesnaku hneď po odtrhnutí (tak sme to robili ako deti), je skvelý do šalátov, majonéz, rizota, polievky, pesta, na chlieb s maslom… a všade tam, kde sa dá použiť klasický cesnak alebo do omelety namiesto jarnej cibuľky.

Na malý pohárik pesta potrebujeme:
– 3 hrste listov medvedieho cesnaku
– 6 lyžíc olivového oleja
– štipka soli

V mixéri alebo food processore rozmixujeme na drobno nakrájaný medvedí cesnak s olejom a soľou. Také jednoduché. V prípade potreby, ak je pesto príliš husté alebo sa nedá mixovať, prilejeme olej. Ak je naopak riedke, pridáme ešte listy. Do pesta sa tradične pridávajú orechy (alebo semiačka), ale v rámci čo najdlhšej životnosti pesta to skúšam bez nich. Medvedí cesnak je totiž bylinka nevďačná na skladovanie – usušený už nie je ani chutný, ani nemá toľko vitamínov, mrazený je po rozmrazení ako handra a samotný čerstvý rýchlo zvädne. Jednou z mála možností je teda pesto, ktoré po naplnení do pohárikov zalejeme vrstvičkou olivového oleja a skladujeme v chladničke (pri troche šťastia až do ďalšej sezóny).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *