Orgovánové sušienky – leto na plechu

Milujem vôňu orgovánu. Pripomína mi, keď som bola malá, má v sebe akýsi poetický nádych a znamená pre mňa, že leto je už blízko. Orgován je krásny na pohľad (mám celkovo úchylku na fialové kvety :)), poteší aj čuchové bunky, ale vedeli ste, že jeho kvietky sú jedlé?

Na internete sa dá nájsť všetko možné, okrem iného aj recepty na víno z orgovánu, alebo orgovánové želé. Netrúfam si však na proces kvasenia vína, akosi mám pred tým stále rešpekt, a tak som skúsila zachytiť kúsok jari v týchto orgovánovo-mandľových scones – akýchsi sušienkach, ktoré sa hodia ku káve, čaju, alebo len tak na chuť. Vďaka orgovánu majú v sebe jemný kvetinový nádych a pripomínajú mi dni, kedy všetko kvitne, vtáčiky štebocú (ja takmer nevidím kvôli peľovej alergii), všetko vonia a prebúdza sa.

Na 2 plechy potrebujeme:
– 200g hladkej múky
– 50g cukru
– 80g masla
– 60-70g očistených orgovánových kvetov
– 200ml šľahačkovej smotany
– prášok do pečiva
– štipka soli
– hrsť očistených orgovánových kvetov
– hrsť nasekaných mandlí
– čajová lyžička vanilkového extraktu

Postup:
1.) Šľahačkovú smotanu privedieme k varu a zalejeme ňou čerstvé očistené orgovánové kvety (predtým si hrsť kvetov odložíme bokom, tie zamiešame priamo do cesta neskôr). Tieto necháme lúhovať v smotane asi 10 minút a následne precedíme, kvety vyhodíme. Nenechávame ich lúhovať príliš dlho, pretože potom síce bude smotana presiaknutá vôňou orgovánu skrz-naskrz, ale tiež nepríjemne zhorkne.
2.) Posekané mandle nasucho opražíme, 3-4 minúty kým nezačnú voniať. Necháme vychladnúť.
3.) V miske zmiešame múku, cukor, soľ a prášok do pečiva. Pridáme maslo nakrájané na kúsky a prstami dôkladne zapracujeme do sypkej zmesi, kým sa nám po stlačení nezačnú tvoriť hrudky držiace pokope.
4.) Pridáme smotanu, vanilkový extrakt, opražené mandle a hrsť kvetov orgovánu. Spracujeme v kompaktné cesto, ktoré môžme nechať chvíľu odpočinúť v chladničke, aby sa nám s ním lepšie pracovalo.
5.) Z cesta tvoríme guľôčky (veľkosti tak akurát do dlane), tie následne dlaňou roztlačíme na koliesko s hrúbkou asi 1 cm a nakrájame na trojuholníky (ale môžme kľudne piecť klasické okrúhle cookies, alebo akékoľvek tvary), ktoré poukladáme na pečiacim papierom vystlaný plech a pečieme cca 15-20 minút pri teplote 180°C, kým nie sú jemne zlatohnedé. Dobrú chuť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *