Mrkvový chlieb s orechmi

Nemám už toľko času piecť si vlastné pečivo, ako keď som bola v Brne, ale stále je to jedna z mojich obľúbených činností v kuchyni. Pretože vôni čerstvého chleba sa vyrovná máločo. Obohatený o „tajné“ ingrediencie je tiež výživnejší a chuťovo zaujímavejší. V tomto prípade to bola mrkva a vlašské orechy. Pretože stále varím (a pečiem) v jesennom duchu, pretože mrkvy sa nám urodilo požehnane (ale aj v supermarketoch je to lacná zelenina) a pretože je to chutná kombinácia.

chlieb

Cena veľkého bochníka: 0,70€ (v cene nie sú zarátané orechy)
Na veľký bochník chleba potrebujeme:
– 400g varenej mrkvy
– 1 kocku droždia
– 3dcl teplej vody
– 1kg hladkej múky (podľa vlastného výberu)
– 3 hrste vlašských orechov (voliteľné)
– lyžičku soli
– štipku cukru
– hrsť ovsených vločiek

1.) Vo vlažnej vode rozpustíme droždie, štipku soli a štipku cukru, necháme 15 minút pracovať na teplom mieste.
2.) Zatiaľ nadrobno nastrúhame uvarenú mrkvu.
3.) Do pripraveného kvásku pridáme mrkvu, orechy, zvyšok soli a postupne zapracovávame múku až nám vznikne hutné takmer nelepivé cesto, ktoré rukami niekoľkokrát prehnetieme. Cesto prikryjeme utierkou a necháme 30 minút podkysnúť na teplom mieste.
4.) Podkysnutý bochník chleba dáme do hlbšieho pekáča (ideálne jánskej misy, alebo pekáča na ktorý máme veko, pretože som ho prvých dvadsať minút nechávala piecť zakrytý – ako pokrývka by však mal stačiť aj alobal) a vrch posypeme ovsenými vločkami (prípadne ich trochu popritláčame rukami). Chlebík šupneme do trúby predohriatej na 180°C. Prvých 20 minút pečieme prikrytý, na ďalších 30 minút bochník odokryjeme.
5.) Po upečení ho vyložíme na mriežku, kde ho necháme vychladnúť (aby sa nám odspodu nezaparil) a krájame ho až po vychladnutí (aj keď pri tej omamnej vôni je naozaj ťažké vydržať nepustiť sa doň hneď).
6.) Konzumujeme ako klasický chlieb, výborne sa hodí k smotanovým nátierkám, opečený ako chrumkavá topinka… alebo aj nasladko s maslom a medom.

dsc_0340b

Názor k “Mrkvový chlieb s orechmi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *