Kura v parmezáne a mrkvové pyré s divými hríbikmi

Počas precehádzky po záhrade som objavila miesto, kde hojne rástli trsy plamienok (Flammulina velutipes). Je to jedna z mála húb, ktorej svedčia nízke jesenné a zimné teploty. V kuchyni je využiteľná na polievku, k mäsu na štave, do rizota a dá sa zamraziť na budúce použitie.
Má vraj protivírusové a protizápalové účinky, pomáha pri zníženej funkcii pankreasu a využíva sa ako doplnok pri liečbe cukrovky.

kura
Osmaženou plamienkou som ozvláštnila „obyčajné“ mrkvové pyré a ako hlavný zdroj bielkovín v tomto jedle účinkovali kuracie prsia obalené v parmezáne, ktoré som nesmažila, ale upiekla v trúbe.

Cena 1 porcie: 1,10€ (0,90€ kura + 0,20€ príloha)

Na 6 porcií potrebujeme:
– 3 kuracie prsia
– 2 vajcia
– múka na obalovanie
– 100g parmezánu
– 50g strúhanky
– soľ a čierne korenie

– 500g mrkvy
– 200g pšena
– lyžicu masla
– soľ a čierne korenie
– 1 väčšiu cibuľu
– zmes čertvých húb (asi 100g)

dsc_0038

1.) Pšeno dvakrát prelejeme vriacou vodou a zlejeme (kvôli odstráneniu prípadnej horkosti). Mrkvu očistíme, nakrájame na kúsky a dáme variť do hrnca. Po 10 minútach pridáme pšeno a na slabom plameni varíme do zmäknutia (asi 20 minút), v prípade potreby podlejeme vodou. Pridáme soľ, čierne korenie a rozmixujeme ponorným mixérom dohladka.
2.) Zatiaľ na lyžici oleja osmažíme cibuľku a plamienku (alebo iné jedlé huby/zmes húb) asi 15 minút, osolíme a okoreníme čiernym korením (ktoré vraj pomáha pri trávení húb).
3.) Kuracie prsia prekrojíme pozdĺžne na polovicu, aby nám z každého vznikli dva rezne. Tie osolíme a obalíme v trojobale (teda múka – vajce – strúhanka), akurát, že namiesto strúhanky použijeme zmes strúhanky a nastrúhaného parmezánu. Takto obalené kuracie prsia poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme v trúbe pri teplote 220°C asi 30 minút. V polovici pečenia môžme rezne obrátiť.

dsc_00094

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *