Krémová cibuľačka

Cibuľa bola súčasťou ľudského jedálnička ešte predtým, ako človek začal pestovať prvé kultúrne rastliny, už v dobe bronzovej. Starovekí Egypťania cibuľu uctievali a často ju vkladali do hrobov faraónov. V jej tvare, v koncentrickom usporiadaní vrstiev cibule („kruh v kruhu“) videli symboliku večnosti. Múmie boli často nájdené s cibuľovými kvetmi na hrudi, alebo s celými cibuľami položenými na očiach (alebo pri ušiach, alebo na členkoch, alebo vlastne všade možne). Niektorí egyptológovia si myslia, že dôvodom bola viera v to, že ich silný „pach“ prinavráti mŕtvemu dych, iní, že využitie bolo čisto praktické kvôli antibakteriálnym vlastnostiam cibule.
V starovekom grécku športovci účastniaci sa olympijských hier jedli cibuľu vo veľkom množstve, aby sa posilnili. Pili dokonca cibuľový džús a natierali si cibuľou telá.
Cibuľa bola aj jednou z troch hlavných zelenín používaných v stredovekej európskej kuchyni. Okrem jedla bola však využívaná aj na odstránenie bolestí hlavy, ošetrenie hadieho uhryznutia a zabránenie vypadávaniu vlasov. Niekoľké zdroje uvádzajú, že bola dokonca používaná ako platidlo (na Sibíri vraj až do polovice 18teho storočia).

cibulacka
To bolo trocha z histórie cibule 🙂 Pretože to, že je veľmi zdravá, vedeli už naše staré mamy a hlavne počas zimy a chrípkových období zo všetkých strán počúvame, aké liečivé, antibakteriálne, antimikrobiálne, antioxidačné a iné skvelé účinky cibuľa má. Ale to, že sa ňou pred niekoľkými storočiami dal zaplatiť nájom alebo sa dokonca dávala ako dar? Alebo že podľa povery sa dá podľa hrúbky cibule predpokladať, ako tuhá zima bude? Čím tenšia šupka na cibuli, tým miernejšia vraj nadchádzajúca zima bude (čo dúfam neplatí, pretože naše tohtoročné cibuľky majú takú tenulinkú šupku, že by sme namiesto zimy museli mať rovno jar). Že sa rozkrojenou cibuľou dá vyčistiť striebro? A že v zahraničí existujú národné cibuľové asociácie?

Toto všetko by som nikdy nevedela, nebyť výzorovo nenápadnej cibuľovej polievky, vďaka ktorej som si o cibuli zistila niečo viac. V tejto polievke mala cibula šancu zažiariť v hlavnej úlohe, a zhostila sa jej naozaj výborne 🙂

dsc_00421b

Cena 1 porcie: 0,21€
Na 5 porcií potrebujeme:
– 5 veľkých cibúľ (alebo 10 menších)
– 2 strúčiky cesnaku
– 1,2l vody/vývaru
– 2 zemiaky
– lyžica masla
– lyžica oleja
– 1/2 lyžičky rozmarýnu
– 1/2 lyžičky tymiánu
– soľ a čierne korenie
– (kyslá) smotana
– krajec staršieho chleba

1.) V hrnci rozhorejeme olej a necháme roztopiť maslo.
2.) Pridáme nakrájanú cibuľu (na pásiky) a na slabom plameni ze občasného miešania smažíme 30 – 40 minút. Necháme ju zmäknúť a skaramelizovať.
3.) Pridáme nadrobno nakrájaný cesnak a 2 dcl vody/vývaru – toto množstvo môžme nahradiť bielym vínom, ak máme po ruke. Dôkladne premiešame a z dna a bokov vareškou oškriabeme prípadné nalepené kúsky cibuľky.
4.) Pridáme zvyšok tekutiny, nakrájané zemiaky a bylinky a varíme, kým zemiaky nezmäknú (cca 10 minút)
5.) Odstavíme z ohňa, rozmixujeme ponorným mixérom do hladka, vrátime späť, prihrejeme, osolíme, okoreníme podľa chuti. Môžme pridať šľahačkovú smotanu.
6.) Pred podávaním môžme ozdobiť lyžicou kyslej smotany či bieleho jogurtu a opečenými kúskami chleba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *