Kari šošovica

Počas chladných dní sa prirodzene žiada jesť jedlá, ktoré zahrejú. Vďaka množstvu kari korenia je táto šošovica jedným z takých jedál. Okrem toho je sýta, bohatá na bielkoviny, jednoduchá a rýchla na prípravu a samozrejme, veľmi lacná.

Šošovica – malý ale nutrične bohatý člen rodiny strukovín – je vynikajúci zdroj vlákniny, ktorá znižuje cholesterol a predchádza príliš rapídnemu vzostupu krvného cukru po jedle. Tiež je výborným zdrojom minerálov, vitamínov B-komplexu a proteínov. Má blahodárny vplyv na srdce vďaka obsiahnutému horčíku a nezanedbateľný je aj ich obsah železa. Je preto ideálnym zdrojom na doplnenie zásob železa (nie len) pre menštruujúce ženy, pretože na rozdiel od červeného mäsa (ďalšieho bohatého zdroja) neobsahujú tuk a cholesterol.

dsc_0425

Kari korenie je tiež malým zázrakom. Najhodnotnejšou jeho zložkou je kurkuma – práve toto korenie (sušený koreň rastliny kurkumovník dlhý) mu dodáva typickú žltú farbu. Výskumy dokázali, že pomáha v boji proti Alzheimerovej chorobe, má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, pomácha chrániť srdce (znižuje krvný tlak) a pomáha stimulovať vlastnú protirakovinovú aktivitu tela a chrániť pred rakovinou hrubého čreva.

Myslím, že to je dosť dôvodov na to, aby sa človek zohrial pri takejto večeri.

Cena 1 porcie: 0,65€
Na 5 porcií potrebujeme:
– lyžicu oleja
– 500g šošovice
– 500ml smotany na varenie
– 2 cibule
– 4 strúčiky cesnaku
– lyžicu kari korenia
– lyžicu medu (púpavového sirupu)
– soľ, čierne korenie

1.) Šošovicu si uvaríme domäkka. Nie je nutné ju predtým namáčať, jej výhoda je v tom, že sa napriek tomu rýchlo uvarí. Kto má však problémy s trávením strukovín, namáčanie aspoň na 4 hodiny pomôže predísť ťažkostiam.
2.) V hlbšej panvici si rozohrejeme lyžicu oleja a pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu. Smažíme do sklovita.
3.) Pridáme uvarenú šošovicu, premiešame s cibuľou a zalejeme smotanou na varenie. Privedieme k varu.
4.) Vmiešame korenie, soľ, pretlačený cesnak a lyžicu medu/púpavového sirupu a za občasného miešania necháme trochu zhustnúť (asi 10 minút).
5.) Podávame iba tak, prípadne s kopčekom kyslej smotany či hustého jogurtu, alebo s opečeným chlebom. Môžme ozdobiť petržlenovou vňaťou.

dsc_0416

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *