Karfiolová pizza

Pizza… Obľúbené jedlo mnohých ľudí. Ja sa tiež občas nevyhnem chutiam na ňu.

Na internete koluje množstvo receptov na zdravšie verzie. Či už úprava cesta na verziu s celozrnnou múkou, alebo vynechanie múky úplne. Nájdete návody na pizzu z karfiolu, cukety, špenátu, tuniaka… Keďže sa mi v chladničke váľali dva veľké karfioly (lebo hurá, akcia, musím sa zásobiť), voľba bola jasná.

Prekvapivo, pizza sa podarila a chutila skoro ako „naozajstná“. S tým rozdielom, že táto je nízkosacharidová (vhodná aj pre ľudí na paleo diéte) a bezlepková (pre celiatikov) a môžem si bez výčitiek dopriať aj viac 🙂

Cena 1 pizze: záleží na oblohe, čistá pizza – cca 1€
Na 2 menšie pizze potrebujeme:
– 1/2 hlávky karfiolu
– 100g tvrdého syra (parmezán, grana padano…)
– 1 vajíčko
– 1 strúčik cesnaku
– štipka soli
– štipka tymiánu a oregána

Na oblohu:
– podľa chuti.. rajčinový základ, šampiňóny, kukurica, šunka, saláma, mozzarella, olivy…

1.) Karfiol nastrúhame (alebo spracujeme vo food processore) a na suchej panvici opečieme asi 5 minút, aby sa z neho odparila prebytočná voda. Podobný účinok má aj vloženie ho do mikrovlnky na 5 minút (prebytočnú vodu môžme následne prípadne vytlačiť).
2.) Nastrúhaný karfiol zmiešame so strúhaným syrom, vajíčkom, cesnakom, soľou a korením.
3.) Trúbu predohrejeme na 150°C.
4.) Cesto si rozdelíme na dve rovnako veľké časti a na plech vystlaný papierom na pečenie rukami vyformujeme pizzový základ. Pečieme 40 minút, alebo kým kraje nie sú zlato-hnedé.
5.) Následne pizzu potrieme paradajkovým (alebo smotanovým) základom, poukladáme oblohu, posypeme syrom a vrátime do trúby na 5-10 minút, resp. kým sa syr neroztopí. Následne môžme posypať čerstvou rukolou. Dobrú chuť.

Tip: pizza sa lepšie krája keď trochu vychladne a syr v ceste mierne stuhne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *