Karamelizovaná cibuľa

Máločo vylepší chuť jedla tak, ako karamelizovaná cibuľa. Tento jemný, sladko-slaný vylepšovák premení čokoľvek obyčajný hamburger či misku cestovín na labužnícky pokrm. Spraviť si doma vlastnú karamelizovanú cibuľu je nesmierne jednoduché – hlavná prísada, ktorú potrebujete je (okrem cibule) najmä čas – karamelizovanie cibule si vyžaduje trpezlivosť.

Môže sa zdať zbyočné smažiť cibuľu pri najnižšej teplote tak dlho, ale je to jediný spôsob ako dosiahnuť plné rozvinutie jej chute. Ide o to, aby sa cukor prirodzene obsiahnutý v cibuli pomaly skaramelizoval – ak proces uponáhľate zvýšením teploty, cibuľa sa pripáli, jednoducho to nebude fungovať. Je dôležité pracovať pomaly. Oplatí sa to.

Cena 1 pohárika: cca 0,30€
Na 2 poháriky karamelizovanej cibule potrebujeme:
– 1kg cibule
– lyžicu oleja (môžme použiť aj maslo)
– štipku soli
– 2 lyžice trstinového cukru (môžme nahradiť klasickým kryštálovým)
– 1 lyžica balzamikového octu

1. Cibuľu nakrájame na prúžky, rozohrejeme olej a vo veľkej panvici cibuľu pomaly na najslabšom plameni smažíme. Osolíme štipkou soli. A smažíme. A smažíme… 40-60 minút. Množstvo si môžme rozdeliť na dve dávky, aby v panvici nebolo príliš veľa cibule – namiesto smaženia by sa potom dusila a neskaramelizovala by správne. Dôležité je pravidelne ju premiešať každých pár minút, aby sa neprilepovala o dno panvice a nepripekala sa. Ak sa na dne panvice tvorí príliš veľa lepkavých hnedých kúskov, môžme pridať trošku vody, aby sa nič nepripálilo a mohli sme pokračovať v karamelizovaní.

2. Po 40-60 minútach, kedy je cibuľka krásne zlato-hnedá, pridáme 2 lyžice cukru, dôkladne premiešame a necháme cukor 5 minút skaramelizovať. Následne pridáme lyžicu balzamikového octa, premiešame, opäť necháme plameň ešte 5 minút horieť, aby sa odparila štipľavá octová aróma a máme hotovo. Cibuľu skladujeme v pohárikoch v chladničke, vydrží minimálne týždeň (ak sa vám podarí ju dovtedy nespotrebovať celú), ale dá sa aj zamraziť. Používame všade tam, kam sa pýta. Na toasty, do hamburgerov, cestovín, šalátov, na pizzu,… fantázii a chutiam sa medze nekladú. Dobrú chuť!

Názor k “Karamelizovaná cibuľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *