Jablkovo-makový koláčik

Mak je takou tradičnou slovenskou surovinou. A kedy inokedy si ho užívať keď nie práve teraz na jeseň? Makové semienka sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, nenasýtených mastných kyselín, vitamínov zo skupiny B, železa, medi, draslíka, mangánu, horčíka a majú výnimočne vysoký obsah vápnika. Konzumný mak, teda už sušené semienka makovíc obsahujú minimálne množstvá opiátových alkaloidov ako morfín, thebaín, kodeín, či papaverín. Nemusíme sa báť, že by nám nejak uškodili, množstvo, ktoré zjeme v jedle je naozaj nízke. Naopak, bolo dokázané, že tieto chemikálie v maku majú blahodárne účinky na náš nervový systém: upokojujú podráždenosť a tíšia bolesť.

dsc_0473b

Príliš veľa maku som zomlela na tekvicové halušky. Skôr, ako by sa pokazil, som ho rýchlo zamiešala do cesta, spolu s jablkami, ktoré každý doma obchádzal. A tak sa pár „nechcených ingrediencií stretlo a vykúzlil rýchlu a ľahkú desiatu alebo olovrant k čaju. S bielym jogurtom alebo nejakým krémovým smoothie môže tento koláčik zastupovať aj chutné sladké raňajky.

Cena: 1,90 €
Potrebujeme:
– 3 vajíčka
– 1/2 šálky oleja
– 1/4 šálky cukru
– 1 lyžičku vanilkového extraktu (nemusí byť)
– 2 šálky nastrúhaných jabĺk
– 1 šálku (mletého) maku
– 1 šálku (celozrnnej) múky
– 1 prášok do pečiva
– 1 lyžičku škorice
– štipku soli
– maslo a múku na vymastenie plechu

1.) V mise zmiešame vajcia, olej, cukor, vanilkový extrakt a nastrúhané jablká. Prisypeme mak, múku, prášok do pečiva, škoricu a štipku soli. Zamiešame (ručným mixérom).
2.) Formu vymastíme maslom a vysypeme múkou. Nalejeme do nej cesto (použila som formu na srnčí chrbát a mala ideálnu veľkosť na objem cesta) a dáme piecť do predhriatej trúby na 180°C na 40 minút.
3.) Podávame k čaju, káve, s jogurtom alebo ovocím.ň

dsc_0455

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *