Grécka citrónová kuracia polievka – Avgolemono

Keď som bola malá, neznášala som kurací vývar. Mali sme ho každú nedeľu. S rezancami, preto sa mu u nás doteraz hovorí „slížová polievka„. Ten od dedka sa ešte dal zjesť, bol krásny číry a bolo v ňom cítiť aj vyvarenú zeleninu. Nie, že by maminin vývar na tom bol chuťovo zle, ale ako malej fajnovke mi vadili kúsky čohosi, čo v ňom plávalo.

Ako som dospievala, pochopila som, že aj obyčajný kurací vývar má svoje čaro, a že na rozhádzaný žalúdok po dlhej noci je kurací vývar priam zázračným liekom.

avgolemono

Dnes, keď už mám za sebou niekoľko pokusov o vlastný poctivý kurací vývar, viem, že sa aj mne ľahko stane, že mi v ňom plávajú kúsky čohosi. Že to čosi ma neotrávi, ani ma to nezje, a dokonca mi to už neprekáža. Sú to priam mikroskopické kúsky kuraťa a už si ich ani nevšímam. Aj vďaka nim viem teraz oceniť neskutočnú čírosť dedkovho kuracieho vývaru a už by som ho nenazvala niečím čo sa ešte dá zjesť ale ideálom, ku ktorému sa raz túžim priblížiť.

Táto grécka vajíčkovo-citrónová polievka je ozvláštnením našej tradičnej slížovej polievky a tiež príjemným osviežením v prichádzajúcich teplejších dňoch. Pokiaľ je ešte sychravo a telo si žiada zahriať, podávame polievku teplú, v letných horúčavách zasa vychladenú.

avgolemono3

Cena 1 porcie – 7,80 Kč
Na 5 porcií potrebujeme:
– 1 lyžica olivového oleja
– 1 cibuľa
– 500 ml kuracieho vývaru
– 1l vody
– varené kuracie mäso
– varená ryža (jeden kopček na porciu – mne zostala limetková)
– 3 vajcia
– šťava z jedného citróna
– soľ a čierne korenie
– petržlenová vňať (alebo pažítka)

  1. V hrnci rozpálime lyžicu oleja a pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu. Restujeme do sklovita asi 4 minúty, potom zalejeme kuracím vývarom (teda ja keď som ho po noci strávenej v chladničke vybrala, bol v dosť tuhom, želatínovom stave), vodou, pridáme nakrájané kuracie mäso (vďaka mojim nie ešte veľmi dokonalým porcovacím schopnostiam na skelete a krídlach z ktorých robím kurací vývar ostane ešte dosť mäsa – práve to mäso som obrala a použila v tejto polievke), chvíľu povaríme a vypneme šporák
  2. Do misky rozbijeme vajcia a dôkladne ich rozmiešame metličkou s citrónovou šťavou. Naberačkou opatrne za stáleho miešania pridáme horúcu polievku – najskôr jednu naberačku, poriadne rozmiešame, potom druhú a tretiu. Volá sa to temperovanie a malo by to zaručiť, že vajíčka sa po vliatí do horúcej polievky nezrazia.
  3. Polievku opäť privedieme k varu (stačí keď bude málinko bublať) a za stáleho miešania vlejeme vajíčkovo-citrónovú zmes. Nečakajte, že polievka príliš zhustne, ale získa mliečne zafarbenie. Osolíme, okoreníme, necháme prísť opäť do varu a odstavíme. Pridáme na drobno nakrájanú petržlenovú vňať (alebo pažítku).
  4. Podávame s ryžou (alebo cestovinou orzo). Ja najskôr naložím kopček ryže a zalejem ho polievkou – ak by som dala ryžu už do hrnca, napila by sa tekutiny, zväčšila svoj objem a rozmočila by sa.

avgolemono4

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *