Gaštanovo-jablkový koláč

Skvelé chuťové vlastnosti gaštanov každý pozná. Ich nutričné vlastnosti som už opisovala tu. No a keďže som Slovenka a gaštany rastú v lese zadarmo, tak som samozrejme typicky slovensky nabrala koľko som uniesla, aby som potom s nimi mohla čarovať v kuchyni.

Len tak, samé o sebe, sa však pri izbovej teplote začnú kaziť – plesnivieť – asi po týždni, v chladničke vydržia dva. Zdravý čerstvý gaštan by mal mať krásne lesklý povrch a musí byť tvrdý. Ideálny spôsob ich uschovania je teda v mrazničke. Ako?

dsc_0041

Gaštany narežeme (niekto preferuje do kríža na vypuklej strane, niekto na rovnej, iný na špičke… z môjho pozorovania je to dosť jedno, sama som robila krížiky na plochej strane) a môžme si vybrať či ich uvaríme alebo upečieme. V prípade varenia ich teda zalejeme vodou a varíme kým nezmäknú, asi 30 až 40 minút. Spoľahla som sa na tento postup, pretože jednu dávku som úplne zničila, keď som zabudla, že pečiem a keď som si spomenula, z gaštanov boli uhlíky (oops). Kto je ale trochu šikovnejší ako ja, môže gaštany poukladať na plech, narezanou stranou hore, a piecť pri teplote 200°C asi 30 minút.

Varené/pečené gaštany necháme vychladnúť, ale nie úplne, najlepšie sa šúpu ešte teplé. Čo s ošúpanými gaštanmi? Ak ich plánujeme použiť neskôr, odoláme pokušeniu všetky ich zjesť. Môžme ich zamraziť celé, alebo ich môžme rozmixovať na pyré. Neochutené, s troškou rumu alebo s vanilkovou esenciou. Ja som spravila neochutené, aby som ho mohla použiť aj v slaných receptoch, veď dochutiť si ho potom priamo pred varením nie je problém.

dsc_0093

A práve z takéhoto pyré som robila tento jednoduchý, rýchly a zdravý koláč. Hoci na priereze vyzerá akoby bol s pečeňovou paštékou a nie s gaštanmi, nenechajte sa zmiasť 🙂

Cena: 2€
Na koláč vo forme s priemerom 26cm potrebujeme:
– 1,5 šálky hladkej múky
– 1,5 šálky ovsenej múky (alebo rozmixovaných ovsených vločiek)
– 200g masla
– ľadovú vodu
– štipku soli
– štipku škorice
– 2 lyžice cukru (kokosový, trstinový, obyčajný… podľa uváženia)
– 400g gaštanového pyré
– 150ml smotany 33%
– 2 lyžice cukru/medu
– 4 vajcia
– 3-4 jablká
– maslo a hrubá múka na vysypanie formy

1.) Múky zmiešame spolu so štipkou soli, škorice a cukrom. Pridáme zmäknuté maslo a ručne alebo kuchynským robotom spracujeme na drobivé cesto. Po troške pridáme ľadovú vodu aby sa cesto spojilo. Vypracované nelepivé cesto necháme oddýchnuť v chladničke.
2.) Po asi 15 minútach cesto vyvaľkáme na hrúbku 0,5cm (od oka) a vložíme do vymastenej a hrubou múkou vysypanej formy. Povtláčame na krajoch a presahujúce kraje odrežeme. Ak sa na miestach potrhá, nevadí, môžme zaplátať prebytočným cestom.
3.) Zaťažíme papierom na pečenie a napr. fazuľami a dáme do trúby vyhriatej na 180°C na 10 minút. Hneď po vytiahnutí cesta ho potrieme bielkom. Zabráni to tomu, aby sa nám potom neskôr vsiakla plnka do cesta a rozmočila ho.
4.) V mise zmiešame gaštanové pyré s cukrom (medom), smotanou a vajíčkami (ak nám zostal zvyšok bielka z potierania cesta tak pridáme aj ten) tak, aby nám vznikla hladká hmota. Vlejeme ju do pripravenej formy a vrátime koláč naspäť do trúby na 15 minút, aby plnka trochu zhustla.
5.) Jablká rozdelíme na štvrťky, odstránime jadrovníky a nakrájame ich na tenučké plátky. Poukladáme na koláč a ešte pečieme ďalších 20 minút.
6.) Ak sa nám kraje koláča začnú pripaľovať, môžme ich prekryť alobalom.

 

dsc_0106

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *