Fermentovaná mrkva

Aby som bola úprimná, tento recept som nafotila ešte asi dva mesiace dozadu. Celý proces výroby fermentovanej mrkvy trvá zhruba dva týždne. Mrkvu som naložila, postarala sa o ňu ako sa patrí, schovala do chladničky a tam čakala na svoju premiéru až doteraz. Bála som sa. Že budem sklamaná, že mi nebude chutiť, že sa pokazila – a tak som ju až doteraz obchádzala. Dodala som si však konečne odvahu a s malou dušičkou vybrala jeden pohár, opatrne otvorila, vybrala, ochutnala a… zostala som užasnutá. Fermentovaná mrkva predčila moje očakávania a prekvapivo proces fermentácie prebehol ako mal (ja sa vždy týchto vecí bojím, pretože fermentácia čohokoľvek mi príde príliš nevyspytateľná).

Teraz takto upravenú mrkvu môžem s čistým svedomím odporučiť komukoľvek. Ak vám počas varenia zostanú jedna-dve očistené mrkvy, ktoré sa už do receptu nezmestia, alebo už máte mrkvu trochu povädnutú a nechcete ju vyhodiť, riešením môže byť naložiť ju do pohárov, zaliať slanou vodou a jednoducho na ňu na pár dní zabudnúť.

Fermentované jedlá majú množstvo zdravotných benefitov – od zlepšeného trávenia (obsahujú prospešné probiotické baktérie), cez posilňovanie imunitného systému (ideálne v tomto sychravom počasí) až po znižovanie rizika kardiovaskulárnych chorôb.

Obyčajný recept som vylepšila kurkumou a zázvorom a tu je návod (schválne neudávam presné množstvá, pretože záleží na tom, koľko mrkvy chcete sfermentovať a aké veľké poháre máte k dispozícii):

Potrebujeme:
– mrkvu
– vodu
– soľ
(- zázvor)
(- kurkumu)
(- celé čierne alebo nové korenie)

  1. Pripravíme si dôkladne umyté poháre. Mrkvu očistíme, umyjeme a nakrájame na tenké hranolky. Následne ju vrstvíme do pohára (pre lepšiu manipuláciu otočíme pohár do vodorovnej polohy a tak ho postupne plníme mrkvou) – je potrebné natlačiť tam mrkvu naozaj natesno, tak, aby sa nepohla a jednotlivé kúsky nevyplávali po tom, ako ju zalejeme slanou vodou. Je tiež potrebné myslieť na to, že po pár dňoch trochu zmení svoj objem a hranolky „zoštíhlejú“. Ak chcete mrkvu ozvláštniť, medzi kúsky mrkvy vložte aj na plátky nakrájaný zázvor.
  2. Zarobíme si slaný roztok – na šálku vody (0,3l) som použila 1/2 čajovej lyžičky soli. Do roztoku môžte pridať aj štipku kurkumy a guľôčky čierneho alebo nového korenia. Následne ním zalejeme mrkvu v pohároch tak, aby bola mrkva úplne ponorená a poháre zavrieme.
  3. Takto naloženú mrkvu na 3 dni uložíme do tepla – mala som ju na parapete nad radiátorom – aby sme naštartovali fermentačný proces. Následne ju premiestnime do chladničky, kde sa fermentačný proces spomalí. Vydržíme ešte 10 dní a potom môžme ochutnávať a konzumovať. Takto upravená mrkva v náleve v chladničke vydrží minimálne ďalšie dva mesiace – ale veľmi pravdepodobne celú zimu (ak ju, samozrejme, skôr nezjete).

Mrkva má kyselkastú príchuť a chrumkavú konzistenciu. Môžme ju jesť len tak samotnú či s hummusom ako zdravý snack, ako spestrenie jedál (napr. namiesto kyslých uhoriek), do šalátov nakyslo, alebo napríklad použiť do sushi. Fantázii sa medze nekladú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *