Falošné kapary

Kapary sú puky rastliny kapara tŕnistá (Capparis spinosa), ktoré sa nakladajú do soli, prípadne soli a octu a hojne sa používajú v stredozemnej kuchyni (do šalátov, omáčok, na cestoviny, pizzu, k rôznym mäsám i rybám). Majú priaznivý vplyv na imunitný systém a uvoľňujú hlieny. Puky obsahujú antihistaminiká, teda miernia prejavy alergií. Kôra, listy a korene rastliny majú diuretické účinky a znižujú vplyv toxických látok na organizmus. V Grécku a na Cypre sa v kuchyni využívajú aj listy, najmä do šalátov a k rybám. Sušené sa používajú tiež ako náhrada syridla pri výrobe syrov.

kapari6

V našich končinách kapara tŕnistá nerastie. Hojne sa však u nás vyskytuje iná rastlina, ktorej puky sa dajú nakladať rovnako ako puky kapary a výsledná chuť je na nerozoznanie od originálu. Tieto falošné kapary samozrejme nemajú vlastnosti pravých kapár, avšak rastlina použitá ako náhrada má tiež množstvo liečivých účinkov (o ktorých si môžete prečítať TU). Áno. Je to púpava.

vcela

Zbieranie púpavových pukov je o trochu náročnejšie ako zbieranie kvetov, predsa len sú zelené a treba ich chvíľu hľadať medzi listami. Naložené v soli a octe sa však za námahu odmenia chuťou podobnou pravým kaparám a rovnakými možnosťami využitia v kuchyni. A sú zadarmo 🙂

Na pohár (300ml) budeme potrebovať:
– 4-5 hrstí púpavových pukov
– soľ
– jablčný ocot (v prípade núdze postačí i obyčajný)

Postup:
1. Púpavové puky môžeme a nemusíme očistiť od malých odstávajúcich lístkov. Následne ich vo vrstvách natlačíme do pohára – asi 2 cm vrstva pukov, vrstva soli (zhruba pol čajovej lyžičky) a opakujeme až kým pohár nenaplníme.
2. Zalejeme octom tak, aby boli puky ponorené a už po dvoch dňoch sa dajú použiť do varenia – na šaláty, do domácej tatárskej omáčky, k mäsu, cestovinám alebo na pizzu – jednoducho všade tam, kde sa používajú pravé kapary.

kapari5

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *