Domáci jogurt

Výroba domáceho jogurtu je až primitívne jednoduchá. Netreba jogurtovač. Dokonca nie je ani nutné stáť pri hrnci s teplomerom v ruke a kontrolovať, či všetko prebieha správne (ako som to niekoľkokrát robila ja a strávila výrobou jogurtu niekoľko hodín prestátych pri šporáku).

Všetko, čo je potrebné je kúpiť mlieko a jogurt so živými kultúrami, ohriať mlieko, vmiešať jogurt a nechať živé kultúry pracovať asi 12 hodín niekde v teple. Ideálne cez noc a do rána títo maličkí pracovníci premenia obyčajné mlieko z obchodu na chutný a hustý jogurt. Skvelé a zdravé raňajky.

Okrem skvelého pocitu, že si človek dokáže niečo vyrobiť doma bez zbytočných éčok, cukru, zahusťovacích škrobov a príchutí (alebo som jediná, ktorá je nadšená z každej „homemade“ veci?) je skvelá aj výsledná cena takto pripraveného jogurtu. Kultúry v jednom veľkom (375g) bielom jogurte sú do rána schopné premeniť 5 litrov mlieka na jogurt, z praktických dôvodov (na byte nemám dostatočne veľký hrniec) robím jogurt z dvoch litrov mlieka. Cena takéhoto jogurtu potom výde 9,40 Kč na pol kila jogurtu (alebo 2,80 za malý 150g jogurt). Pridaním viac litrov mlieka sa cena znižuje – pri piatich litroch výde pol kila jogurtu na 8 korún. A ďalší výsledok jogurtovania je ešte lacnejší, pretože už nie je potrebné kupovať jogurt z obchodu, ale môžme použiť náš vlastný, domáci ako „starter“ so živými kultúrami.

DSC_0298

Cena za 500g jogurtu – 9,40 Kč
(Pri použití 2l mlieka (13,90/liter) a 375g tégliku bieleho jogurtu (16,90)
Potrebujeme:
– čerstvé mlieko
– biely jogurt so živými kultúrami

1. Dôležité je použiť čerstvé mlieko, nie trvanlivé krabicové, UHT a neviemakéešte spracované tak, aby vydržalo čo najdlhšie v regáloch. Kto má možnosť, môže využiť mliečny automat (na takto vyrobenom jogurte je potom navrchu vrstva nažltlej smotany, pretože toto mlieko je prirodzene tučnejšie ako to odstredené v obchodoch, určite nie je na závadu a netreba sa zľaknúť, že sa jogurt pokazil).
2. V hrnci mlieko zohrejeme tak, aby bolo akurát teplé. Kto má teplomer, odmeria teplotu 45°C, kto nemá, veľmi hygienicky do mlieka strčí prst a keď je horúce, ale nie tak, aby pálilo, znamená to, že je pripravené.
3. Z ohriateho mlieka odoberieme asi 3dcl a rozmiešame v ňom jogurt tak, aby v ňom neboli hrudky. Množstvo 3dcl je orientačné, jedoducho toľko, aby sa dal jogurt dobre rozmiešať.
4. Rozmiešaný jogurt s mliekom prilejeme späť k zvyšnému mlieko, dôkladne zamiešame a naplníme do čistých pohárov. Tieto poháre potom na 12-16 hodín uložíme na teplé miesto. Po uplynutí tejto doby by v pohároch mal byť hustý, voňavý jogurt.

DSC_0294

Tipy:
– Všetko by malo byť sterilné, aby sa nám do jogurtu neprimiešal nejaký „zlý mikroorganizmus“, ktorý by proces jogurtovania narušoval (výsledný jogurt potom nemusí zhustnúť, alebo bude mazľavý). Moja lenivosť mi však nahovára, že je to zbytočné, všetko dôkladne opláchnem čo najhorúcejšou vodou a ešte sa mi nestalo, že by sa jogurt nepodaril.
– Jogurt ani mlieko nemiešame drevennou vareškou. V dreve sa môžu držať rôzne mikroorganizmy, preto používame nástroje kovové.
– Za teplé miesto považujem napríklad hrniec napustený horúcou vodou, v ňom poukladané poháre s jogurtom a celý ho postavím na noc k radiátoru. Alebo šupnem pod paplón. Alebo ho nechám v kuchyni, kde je relatívne teplo. Živé kultúry pracujú aj pri nižších teplotách, akurát pomalšie.

Tento biely jogurt potom môžeme jesť tak, ako je, alebo si ho ochutiť. Čímkoľvek. Čerstvým ovocím, domácim džemom, škoricou, kakaom, dať si ho s vločkami, orechmi, domácou granolou, alebo ho použiť na slano ako základ dipov (s cesnakom, korením, avokádom…) alebo z neho vyrobiť domácu lučinu či labneh.

IMG_20160214_140353

2 názory k “Domáci jogurt

    1. Myslím, že by to na 99,9% malo byť možné (ono sa to dá aj z krabicového mlieka z obchodu, len môže byť výsledný jogurt redší, prípadne sa oddeľovať srvátka, ale môže výsť úplne perfektne)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *