Domáca lučina

Mať po ruke univerzálnu nátierku, ktorá sa dá ochutiť miliónmi rôznych spôsobov vždy príde vhod. A domáca lučina práve takoto nátierkou je. Ochutiteľná x spôsobmi (len soľ, bylinky, pažítka, bazalka, kôpor, rozmarín, sušené rajčiny, červená paprika, cesnak, smažená cibuľka… len pár z nich) vhodná nie len na chlieb, ale napr. aj nasladko do cheescake-ov namiesto Philladelphie, ochutená trochou citrónovej šťavy a kôry ako svieža plnka v palacinkách… Fantázii sa medze nekladú.

Výroba je jednoduchá (najmä ak disponujete prebytkom domáceho jogurtu), ale vyžaduje trocha trpezlivosti. Schválne neuvádzam množstvá, pretože objem výslednej „lučiny“ závisí od toho, aký jogurt použijeme. Keďže ide iba o odtečenie prebytočnej srvátky, je jasné, že z hustého jogurtu gréckeho typu neubudne toľko, ako z lacného riedkeho bieleho jogurtu. V zásade robím lučinu zo 700 – 1000 ml domáceho jogurtu a získam množstvo lučiny, ktoré v chladničke vydrží celý týždeň. Ospravedlňujem sa, ale bohužiaľ nedisponujeme na študentskom byte kuchynskou váhou, takže si netrúfam odhadnúť, koľko je to gramov.

Potrebujeme:
– jogurt (domáci)
– utierku/plátno

1.) Sitko vystelieme čistou utierkou/plátnom/látkou, ktorá má vhodnú textúru a nalejeme doň biely jogurt (ktorý sme predtým mohli osoliť a ochutiť, uprednostňujem však ochucovať až výslednú lučinu – aby som ju nepresolila a aby som ju mohla ochutiť viacerými spôsobmi).
2.) Cípy utierky zviažeme a zavesíme nad misku, kam bude odtekať prebytočná srvátka. Podľa želanej hustoty to trvá 8-16 hodín.
Naša chladnička nie je uspôsobená na žiadne vešanie utierok s jogurtom, preto odkvapkávam v skrini, s utierkou zavesenou na vešiaku na šaty. V týchto horúčavach sa však nemôžem zaručiť na bezpečnosť tohoto postupu.

Odkvapkanú srvátku určite nevyhadzujte. V kuchyni (ale aj kúpeľni) sa pre ňu dá nájsť množstvo využití – bielkovinový kick do ovocných smoothie, do cesta pri pečení chleba, ako starter pri kvasení zeleniny pomocou mliečneho kvasenia, do palacinkového cesta namiesto mlieka, alebo ako prísadu v domácich pleťových maskách či prísadu do kúpeľa na zvláčnenie pokožky.

Názor k “Domáca lučina

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *