Domáca horčica

Pár mesiacov dozadu som si v Penny kúpila štyri sáčky horčičných semiačok(v akcii za 8 korún/80 gramový sáčok). Plánovala som z nich spraviť domácu horčicu, ale stále som to odkladala, necítila som sa na namáčanie a mixovanie… a bohvie, či by to vôbec bolo jedlé.

Konečne som sa k tomu dokopala a realita je úúúplne iná ako moje pochmúrne očakávania – výroba domácej horčice je neskutočne jednoduchá! Večer namočím, ráno rozmixujem, dochutím a teším sa z pohára čerstvej domácej horčice.

Základom čistej horčice sú pomleté horčičné semienka a voda. Je však zopár vecí, čo by mal mať človek pri výrobe horčice na pamäti.

Sú tri druhy horčičných semien – čierne, hnedé a žlté (nazývané aj biele), posledné menované sú v obchodoch najhojnejšie. Platí pravidlo „čím tmavšie semienko, tým pálivejšia chuť“.
Ďalej voda – ak chcete ostrú horčicu, potrebujete studenú vodu. Čo dáva horčici ten správny „kick“ sú chemikálie v semienku reagujúce so studenou vodou. Teplo túto reakciu narušuje, preto pre ostrú horčicu použite studenú vodu, pre miernejšiu chuť zalejte semienka horúcou alebo vriacou vodou. O tomto triku som v čase namáčania semienok ani len netušila, preto ma po rozmixovaní prekvapila až nepríjemne pálivá chuť pripomínajúca chren a pocit pálenia záhy už po skonzumovaní lyžičky horčice. A vraj žlté semienka majú mdlú chuť… Riešenie však bolo jednoduché – horčicu som v hrnčeku 2-3 minúty povarila a pálivosť sa zmiernila. Mnoho ľudí píše, že rovnako po niekoľkotýždňovom skladovaní v chladničke bola aj tá najpálivejšia horčica jedlá, ale ja som netrpezlivá a nemám toľko času.

DSC_0892

Horčica zo semienok a vody by veľmi rýchlo stratila svoju pálivosť a chuť, preto sa do nej pridáva kyselina. V bežných kupovaných horčiciach je to vínny ocot, ja som použila jablčný ocot, na výrobu tradičnej Dijonskej horčice sa vraj používa šťava z nezrelých hroznových bobúľ.
Ďalšou ingredienciou je soľ. Nie len že zlepší chuť, ale pôsobí ako konzervant. Takto dochutená horčica je takmer nepokaziteľná. Samotná horčicová bylina má silné antimikrobiálne účinky a v kombinácii s octom a soľou je pravdepodobnejšie, že vyschne, ako že sa pokazí.

Cena takto doma vyrobenej horčice je porovnateľná s cenou kupovanej (vzhľadom na extrémne nízke ceny treťotriednej horčice), ale doma vyrobená horčica je čerstvá a človek presne vie koľko čoho do nej dal a môže si ju dochutiť ako len chce – to je na tom tá najzábavnejšia vec. Môžem ovplyvniť jej kyslosť/slanosť/sladkosť. Môžem ovplyvniť jej hustotu a textúru – od takmer celozrnnej s veľkými kúskami nerozmixovaných semienok až po úplne hladkú. Môžem sa kreatívne vyžiť pri jej dochucovaní (med, rôzne bylinky – napríklad bazalka, rozmarín, tymián, za pokus by možno stála aj horčica so zázvorom, pečeným cesnakom, dokonca sa pridáva aj sušené ovocie…).

DSC_0897

Horčicu som robila z dvoch sáčkov semienok, teda 160 gramov. Vzniklo mi cca 700ml horčice.
Na domácu horčicu potrebujeme:
– horčičné semiačka
– vodu
– jablčný ocot
– kurkumu na dochutenie a zvýraznenie farby
– soľ na dochutenie
– med na dochutenie
– bylinky na dochutenie…

1. Horčičné semienka deň vopred (ideálne večer) zalejeme vodou a necháme nabobtnať do druhého dňa.
2. Na druhý deň namočené horčičné semiačka zlejeme, pridáme čerstvú vodu s octom (pomer 1:1, ale môžme zmeniť podľa žiadanej kyslosti) a rozmixujeme. Ako som už spomínala vyššie, teplota vody ovplyvní pálivosť výslednej horčice – čím studenšia voda, tým pálivejšia horčica. Predpokladám, že ideálne je mixovať v stolnom mixéri/food procesore. Rozmixovať sa tie malé guľaté potvory dajú aj ponorným tyčovým mixérom, ale nemala som toľko trpezlivosti aby to bolo úplne dohladka. Takáto textúra mi ale celkom vyhovuje. 
3. Na záver pridáme trošku kurkumy kvôli krajšej farbe (nemusíme) a dochutíme soľou, medom, bylinkami, čímkoľvek podľa vlastných chutí a preferencií. Ja som pridala soľ, púpavový sirup (namiesto medu), štipku grilovacieho korenia a sušený granulovaný cesnak.

Čerstvé rozmixované horčičné semená obsahujú horké látky, táto horkosť/trpkosť po niekoľkých hodinách/dňoch vyprchá. Aj pálivosť sa ešte počas skladovania môže zmeniť, takže ak nám vznikne nechutne pálivé nejedlé čosi, môžme to šupnúť do chladničky a na pár týždňov na to zabudnúť. Často sa stáva, že po čase sa chuť ustáli a je oveľa príjemnejšia.

Ja som ju iba pár minút po výrobe použila v recepte na horčicovo-medové kura a musím povedať, že toto jedlo povzniesla na ďalší level. Výroba domácej horčice je zábavná alchýmia a jej chuť sa dá miliónmi spôsobov ovplyvňovať a meniť. Okrem ochutenia bylinkami je možné vodu zameniť sa pivo, víno, ovocný džús či dokonca whisky, kombinácie sú nekonečné… takže sa s horčičnými semienkami v kuchyni určite ešte stretnem 🙂

DSC_0923

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *