Moje pokusy o upečenie vlastného chleba – napriek tomu, že sú početné – pravidelne zlyhávajú. Chleby z kvasníc nemajú takú kôrku ako by som si predstavovala a striedka sa drobí. Jeden z dvoch pokusov o kváskový chlieb sa síce vydaril, ale kvások mi potom zomrel.
Možno je to tým, že nerada pečiem. Pri varení môžem neustále ochutnávať, pozorovať, dolaďovať. Keď sa niečo pokazí, stále to často môžem zachrániť. Pečenie je pre mňa alchýmia (so štipkou mágie). Zmiešať suroviny, ktoré ani vzdialene nepripomínajú želaný výsledný produkt, vložiť ich do trúby a dúfať, že sa všetko podarí.
Tento cviklový chlebík bol výsledkom takéhoto dúfania a nakoniec som bola veľmi príjemne prekvapená. Kôrka krásne chrumkavá, striedka mäkučká a pružná. A tá farba! Už je asi každému jasné, že som cviklofil, ale práve kvôli úžasnej farbe sa neviem tejto super zeleniny nasýtiť. V mojich predstavách bol chlieb síce celý ružový, v skutočnosti zostala ružová iba kôrka, vnútro je hnedé. Ale vôbec nie som sklamaná, ten kontrast sa mi páči (chlieb by bol výraznejšie červený ak by som použila surovú cviklu rovno do cesta).
(Ok, môj chlieb vyzerá skôr ako prerastený muffin :))
Cena celého (asi kilového) bochníka – 16 Kč
Potrebujeme:
– 1 kocku droždia
– 3 malé (upečené/uvarené) cvikly
– cca 700g múky
– vodu
– štipku cukru
– lyžičku soli
– 2 vetvičky rozmarínu (alebo lyžičku sušeného)
1. Cviklu si deň vopred (alebo kedykoľvek kedy máme čas nechať hodinu bežať trúbu) ošúpeme, zabalíme do alobalu a necháme 40 minút pri 200°C piecť. Alebo ju môžme uvariť, ale pečená má viac chuti a snáď aj vitamínov. Vychladnutú ju rozmixujeme na pyré (alebo nastrúhame na čo najdrobnejšie).
2. V mise si zarobíme kvások – droždie rozpustíme v 300ml teplej vody, pridáme štipku soli, štipku cukru a štipku múky, všetko premiešame, odložíme na teplé miesto a necháme 15-20 minút odpočívať, nech sa kvasinky rozmnožia.
3. Do kvásku pridáme cviklové pyré, soľ, rozmarín, poriadne premiešame a postupne vmiešavame múku kým nám nevznikne nelepivé cesto, ktoré poriadne premiesime.
4. Cesto vložíme do formy vystlanej papierom na pečenie a necháme hodinku kysnúť. Potom vložíme na 40 minút do trúby na 180°C.
Podávame napríklad s krémovým (kozím) syrom, ja som ho mala na raňajky s vajíčkom na mäkko, ricottou a horčicovými výhonkami.