Cviklové brownies

Moja obsesia cviklou je zrejme podľa zverejňovaných receptov dosť jasná. Zo všetkých cviklových receptov som však najviac hrdá na tento, a nie len kvôli hipsterskému „piekla som cviklové brownies before it was cool“ (aj keď je to pravda :D). Vznikol najskôr ako pokus, za cca 5 rokov, čo ho pravidelne pečiem, prešiel malými úpravami a konečne som sa dostala k tomu podeliť sa oň. Recept bol pripravený na zverejnenie na blogu už veľmi dávno, nedarilo sa mi však brownies nafotiť, vždy záhadne zmizli ešte predtým, ako som do ruky chytila foťák. Tentokrát som si povedala že už naozaj musím a s fotením som sa poponáhľala (ale asi nie dostatočne, kým som sa k foteniu dostala, zostalo iba tých pár kúskov zachytených na fotkách).

Kto sa cvikly bojí a nie je vyznávač jej zemitej chute, nemusí sa báť. Brownies chutia 100% čokoládovo, vďaka cvikle sú však krásne tmavé a  šťavnaté. A tiež bezlepkové, keďže vďaka množstvu kakaa nie je treba pridávať žiadnu múku.

Potrebujeme:
– 400 gramov cvikly
– 3 vajíčka
– 100g masla
– 100g kakaa
– 100g trstinového cukru
– lyžička kypriaceho prášku alebo sódy bikarbóny
– 100g tmavej čokolády

1) Cviklu ošúpeme a do misky nastrúhame nadrobno
2) Rozpustíme si maslo a vmiešame doň cukor. Keď trochu vychladne, dôkladne primiešame vajíčka. Túto zmes vylejeme do misy s pripravenou nastrúhanou cviklou a poriadne premiešame.
3) Čokoládu nožom nasekáme na drobné kúsky.
4.) Do cviklovej zmesi pridáme sypké ingrediencie, teda kakao, kypriaci prášok a nasekanú čokoládu. Miešame dôkladne a opatrne, pretože také množstvo kakaa veľmi práši.
5.) Na menší plech vyložený papierom na pečenie alebo alobalom vylejeme pripravené cesto. Malo by mať hrúbku asi 3 cm.
6.) Pečieme pri teplote 180°C 1 hodinu.

Vrch brownies môžeme pred vložením do trúby pofŕkať arašidovým maslom, alebo naň poukladať vlašské (alebo iné) orechy. Výborné sú však aj iba samé o sebe. Pred krájaním ich necháme úplne vychladnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *