Cestoviny s karfiolovým krémom

Už dlhšie viem, že mrazák je záchrana, ak má človek prebytky z varenia (radšej to zamrazím ak sa dá, ako vyhodím – aj o tom je nemíňanie zbytočných peňazí na jedlo), rovnako ako ak má málo času na siahodlhú prípravu jedla „from schratch“ (teda od základov). Jedným z veľkých pomocníkov šetrenia času v kuchyni sú vrecúška mrazenej zeleniny. Dnes som sa zamerala na karfiol (ale, samozrejme, nie je problém použiť aj čerstvý).

Pri mrazenej zelenine (napriek niektorým vžitým názorom) nemusí platiť, že má nižšiu kvalitu, ako tá čerstvá. „Čerstvá“ zelenina k nám môže cestovať niekoľko dní, kedy počas transportu stráca živiny, čerstvosť a svoju nutričnú hodnotu. Zatiaľ čo zelenina v spomínaných vrecúškach je hlbokozmrazená hneď po zbere, takže si zachováva maximum živín aj počas transportu. Takže sa mrazenej zeleniny netreba báť 🙂

Tento recept vznikol úplne náhodou, keď som – ako obvykle – mixovala krémovú polievku. Všimla som si, že ak by bola o trošku hustejšia, pripomínala by smotanový krém a voilá, nápad na vegánsku omáčku na cestoviny bol na svete.

Cena jednej porcie: 0,45€
Na 4 porcie potrebujeme:
– 1 cibuľu
– 3 strúčiky cesnaku
– 350g (mrazeného) karfiolu
– 300ml vody
– 1/3 kávovej lyžičky papriky
– soľ a čierne korenie na dochutenie
– 200g (mrazeného) hrášku
– lyžicu oleja
—–
– cestoviny podľa vlastného výberu

1. Dáme variť cestoviny.
2. Zatiaľ na oleji orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľku. Keď zosklovatie, pridáme ružičky karfiolu, soľ, papriku a restujeme ďalších asi 10 minút (na zvýraznenie chuti je možné karfiol najskôr upiecť 20 minút v trúbe – rozprestrieme ho na plech, polejeme olivovým olejom, osolíme, okoreníme a pečieme pri 200°C 15 minút).
3. Zalejeme vodou a varíme 20 minút. Následne tyčovým mixérom rozmixujeme dohladka, pridáme pretlačený cesnak, dochutíme korením (prípadne ešte soľou), na záver prisypeme hrášok a po 5-10 minúútach odstavíme z plameňa (aby si hrášok zachoval jasnú zelenú farbu).

Samozrejme, kto nie je obmedzený špeciálnou diétou, môže pridať smotanu alebo syr pre ešte krémovejšiu konzistenciu a chuť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *