Brokolicové placky v maku

Brokolica a mak spolu? Prečo nie. Okrem zaujímavého farebného kontrastu sa prekvapivo dopĺňajú aj chuťovo.
Brokolica býva postrachom mnohých detí a aj dospelí sa jej často vyhýbajú. Na vine je zrejme sulfur – zdravá, ale zapáchajúca zlúčenina prirodzene sa vyskytujúca v brokolici, karfiole, ružičkovom kele, kapuste a podobnej zelenine. Trikom, ako predísť neželanej chuti, je brokolicu neprevariť. Jej výraznú zelenú farbu spôsobuje chlorofyl, ktorý nie len, že priaznivo ovplyvňuje zdravie, ale pomáha potlačiť sírovitú chuť. Je však veľmi citlivý na teplo – preto má prevarená brokolica mdlú šedo-zelenú farbu.
Trikom je túto zeleninu blanšírovať – krátko ju povariť a potom rýchlo ochladiť. Zelená farba sa ešte zvýrazní a brokolica si zachová väčšie množstvo chlorofylu a vitamínu C.

dsc_0636

Cena jednej placky: 0,13€
Na 12 placiek potrebujeme:
– 500g brokolice
– 4 lyžice uvarenej ryže natural
– 2 vajíčka
– 2 lyžice strúhanky
– 1 strúčik cesnaku
– mak na obaľovanie
– soľ a čierne korenie na dochutenie

1.) Brokolicu rozoberieme na kúsky a oblanšírujeme vo vriacej vode – najskôr v hrnci privedieme vodu k varu, vhodíme brokolicu, varíme 5 minút, potom rýchlo zcedíme a zalejeme ľadovou vodou.
2.) V mixéri oblanšírovanú brokolicu rozmixujeme na kašu. V prípade potreby prilejeme trošku vody, ale kaša nemusí byť úplne hladká. Je fajn, keď majú placky textúru.
3.) V mise zmiešame brokolicové pyré, ryžu, rozmiešané vajíčka, pretlačený cesnak a strúhanku. Osolíme a okoreníme podľa chuti. Zmes by mala byť natoľko pevná, aby sa z nej dali tvarovať placky, ale nebude až taká hutná ako napr. fašírková zmes.
4.) Na tácku alebo plytký tanier si nasypeme mak a rukami vytvarované placky v ňom opatrne obalíme. Poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme pri teplote 180° asi 30 minút.

Namiesto hnedej ryže môžme použiť inú obilninu, napríklad ovsené vločky alebo krúpy. Pridávala som ju hlavne kvôli zhutnenie zmesi (a pretože zostala od predchádzajúceho obeda). Rovnako môžme pridať napr. nasekané orechy, alebo do maku, v ktorom placky obaľujeme, môžme prisypať chilli vločky alebo sušený cesnak.

Placky môžme podávať samé o sebe, napr. s jogurtovým dipom, ako prílohu k mäsu, alebo napríklad ako náplň vegetariánskych hamurgerov.

dsc_0623

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *