Bazovo-jahodové mini cheescake-y

Správne by som mala vlastne napísať bazovo-jahodovo-rebarborové tvarohové fake minicheescake-y. Ale to už je trochu prehnaný názov.
Jahoda a rebarbora sú zrejme match made in heaven (teda spojenie vytvorené snáď samotným nebom) – klasika, ktorá neomrzí. Kyslosť a špecifická chuť rebarbory doplnená sladkými jahodami. Tomu hovorím chuť prichádzajúceho leta 🙂
A baza? Podľa mňa nepatrí iba do sirupu. Chcela som pridať na blog aj článok ako na sirup, aleeee… času málo, povinností veľa a výhovoriek ešte viac. Najskôr som myslela, že sirup tento rok vôbec nebudeme robiť, pretože sme dostali hotový – a výborný – od kamarátky, ktorá ho snáď robila na hektolitre (ďakujeme, Maťka :)), nakoniec by bola škoda nevyužiť bohato rozkvitnuté bazy na záhrade, tak sme spravili aj vlastný, ale receptov je na internete neúrekom, tak si ušetrím prácu a presmerujem vás napríklad SEM alebo na toto podarené video.

Teraz k mini čískejkom. Prečo sú fejk? Lebo v nich nie je syr, žiadna Philladelphia alebo Lučina. Normálne sedlácky slovensky som tam švacla tvaroh (lebo je v Tescu v akcii) a kyslú smotanu a čuduj sa svete, sú výborné aj tak 🙂 Samozrejme, nemusíte sa paprať s jednotlivými mini formičkami, môžte spraviť aj jeden obrovský čískejkisko, len potom treba rátať s dlhším časom v trúbe.

Cena 1 mini cheescake-u: 0,35€
Na 18 ks potrebujeme:
– 150g ovsených vločiek
– balíček sušienok (Tesco maslové celozrnné sušienky premium – vyšli lacnejšie ako napr. Bebe a boli aj chutnejšie)
– 100g zmäknutého masla
– 500g mäkkého tvarohu
– 500g kyslej smotany
– 3 vajcia
– 6 polievkových lyžíc bazového sirupu
– 150g rebarbory (voliteľné, cheescake-y môžu byť samozrejme aj čisto jahodové)
– 150g jahôd
– jahody a bazové kvety na ozdobenie

1.) Ovsené vločky a sušienky rozmixujeme (keďže som odpálila stolný mixér, robila som pokusy s tyčovým a podarilo sa tiež) a v mise spracujeme so zmäknutým maslom na lepkavú, ale stále trochu drobivú hmotu – proste takú, aby po pritlačení do formičiek držala tvar.
2.) Do muffinového plechu alebo silikónových formičiek vložíme papierové košíčky a naplníme ich sušienkovou zmesou. Dôkladne popritláčame, je na nás, či budú sušienky iba na spodu formičiek, alebo sa pokúsime popritláčať ich aj po okrajoch. Takto naplnené formičky dáme na 5 minút do trúby rozohriatej na 180°C (kým po okrajoch sušienková zmes trošku nezhnedne).
3.) V mise zatiaľ rozmiešame tvaroh, kyslú smotanu, vajcia a bazový sirup. Podľa potreby môžme ešte osladiť, ale ak máte dosť sladký sirup, nie je to potrebné.
4.) Vzniknutý tvarohový krém navrstvíme do košíčkov na sušienkové cesto a vrátime do trúby, tentokrát pečieme pri teplote 150°C približne 30 minút. Potom cheescake-y necháme vychladnúť, až vtedy bude tvarohový krém dokonale stuhnutý.
5.) Zatiaľ, čo pečieme, pripravíme si v hrnci jahodovú polevu, a to úplne jednoducho – v hrnci pod pokrievkou privedieme ovocie k varu a varíme asi 10 minút kým nezmäkne a následne ho rozmixujeme. Podľa chuti môžme dosladiť. Polevu potom v tenkej vrstve nalejeme na upečené cheescake-y a necháme v chlade aspoň pol hodinu stuhnúť.
6.) Môžme dozdobiť nakrájanými jahodami, bazovými kvetmi, alebo aj čokoládou… Fantázii sa medze nekladú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *