Plán na týždeň 23/2017

Konečne prichádza obdobie, kedy všetko rastie, plodí, kvitne a vonia. A človek nevie kam skôr skočiť, čo skôr obrať, natrhať, spracovať, uvariť, upiecť a zjesť 🙂 Tým, že máme záhradu, ušetríme nejaké peniažky za čerstvú zeleninu a ovocie (ale minieme ich na naftu, keďže tá záhrada je celkom vzdialená :D), ale prináša to so sebou aj prácu na záhonoch a následne kuchyni, keď sa snažíme  všetko rýchlo spotrebovať, aby plody našej snahy nevyšli nazmar.

Je mi jasné, že nie každý má tú možnosť dopestovať si vlastné ovocie a zeleninu. Našťastie, s prichádzajúcou sezónou aj ceny produktov v supermarketoch klesajú, keďže veľa ovocia a zeleniny sa už nemusí dopravovať cez pol zemegule a v regáloch nájdeme čoraz viac lokálnych potravín. Napríklad také jahod (ktorých máme doma teraz toľko, že sa nám už tlačia aj ušami, keďže sezóna samozberov začala). Ale  aj na pultoch trhov a rínkov nájdete prebytky zo záhrad milých usmievavých babičiek (som príliš naivná, keď si stále predstavujem trhy takto a odmietam vidieť podnikavcov, ktorí za vyššiu cenu predávajú zeleninu nakúpenú v supermarketoch a vydávajú ju za domácu?).

A čo plánujem tento týždeň? Určite niečo jahodové. Mrazák nemáme nafukovací a je potrebné aj iným spôsobom spracovať všetko to ovocie, čo sme domov dovliekli – ideálne v čerstvom stave.

Môj nákup v supermarketoch na tento prichádzajúci týždeň vyzeral nasledovne:

Tesco:

vajcia 10ks (1,09€)
cottage cheese 450g (1,79€)
kyslá smotana Rajo 250g (3×0,65€)
tvaroh tučný 250g (3×0,99€)
maslo 250g (1,69€)
batáty 1kg (0,99€)
avokádo (3×0,79€)
kuracie rezne chladené 1,19kg (4,51€)
maslové sušienky (0,89€)

Plán:

bazovo-jahodové mini cheescakes
špenátovo-jahodový kurací šalát
domáce nanuky bez formičky!
batátové hranolky s avokádovým dipom

Continue Reading

Plán na týždeň 18/2017

Zosúladiť školu, cestovanie, hodiny strávené v labáku kvôli diplomovej práci a varenie a blog mi dáva zabrať. (Výhovorky, výhovorky…) Bohužiaľ s prichádzajúcim krásnym počasím a čerstvou zeleninou a ovocím prichádza aj koniec semestra a sype sa na mňa hŕba povinností, ktoré som samozrejme stále odkladala (ale už sa zlepšujem 🙂). Keďže počas toho, ako boli púpavy v plnom rozkvete nepribudol žiadny nový článok, aspoň som sa na sociálnych sieťach podelila o už minulý rok publikovaný recept na falošné kapary z púpavových pukov. A chcem sa vám všetkým poďakovať. Bola som ohromená množstvom ľudí, ktorý odkaz na tento recept zdieľali a najmä tým, koľkí z vás si ho prišli na blog pozrieť – za dva dni falošné kapary zaznamenali takmer dvetisíc návštevníkov! Ďakujem, a dúfam, že som vás inšpirovala 🙂

Čo sa týka tohtotýždňového plánu… bola som iba v Tescu, nakúpila som iba klasické potraviny, ktoré by nemali chýbať v každej špajzi a chladničke – maslo (Rajo, v akcii za 1,49 za 250 gramov), cibuľu (5kg za 0,99€), olej, vajíčka, múku, kyslú smotanu… ďalej lístkové cesto, lieskovce, petržlen (zväzok za 1,19€), jarnú cibuľku (zväzok za 0,33€), reďkovku (zväzok za 0,29€) a plánujem na varenie využiť aj zásoby naškrečkované v mrazáku (výsledok nakupovania v predchádzajúcich akciách).

Samozrejme, bol by hriech nevyužiť všetku tú zeleň, ktorá rastie voľne v prírode a ponúka obživu a vitamíny zadarmo. Tento týždeň teda zaraďujem do receptov práve takéto poklady prírody, ktoré mi v zime veľmi chýbali.

Plán na tento týždeň:
púpavový šalát s reďkovkami a medovo-maslovou zálievkou
žihľavové cestoviny s petržlenovým maslom a opečenými lieskovcami
– slaný koláč so smržmi a mladou cibuľkou

Continue Reading

Plán na týždeň 14/2017

Konečne jar a konečne všetko rastie a všetko sa zelenie a dni sa predlžujú a… človek má hneď viac energie a chuti nie len do života, ale aj variť. A čo takto spojiť príjemné s užitočným a počas prechádzky jarnou prírodou si nazbierať niečo pod zub?

Nákup:
– pšeničná múka (Tesco – 0,77€)
– encián 2x (Tesco – 2×0,89€)
– maslo 2x (Tesco – 2×1,29€)
– Zottarella (Tesco – 0,69€)
– šošovica (Tesco – 0,99€)
– citróny (Tesco – 0,69€)
– cibuľa (Tesco – 1kg/0,59€)
– cesnak (Tesco – 1kg/4,99€)
– petržlen zväzok (Tesco – 0,39€)
– smotana na varenie 375g (Tesco – 0,79€)
– smotana na šľahanie 375g (Tesco – 1,29€)
– pomaranče (Tesco – 1kg/0,85€)
– reďkovka zväzok (Tesco – 0,39€)
– kura (Tesco – 1kg/1,29€)
– uhorka šalátová (Jednota – 0,65€)
– mrkva (Jednota – 1kg/0,69€)

+ poklady z prírody, ako medvedí cesnak, púpavové listy, žihľava, fialky, huby…

Plán:
pesto z medvedieho cesnaku
– zapečené kuracie prsia s medvedím cesnakom a zottarellou
(variácia na tento recept)
kurací vývar
– šalát z reďkovky a púpavových listov
žihľavová polievka

Continue Reading

Plán na týždeň 13/2017

Niekedy mi dochádzajú nápady. Zbytočne pozerám do chladničky, do mrazáku, do špajze… Ingrediencie na mňa pozerajú a ja neviem, čo s nimi. Väčšinou pomôže náhoda, článok na internete, obrázok v časopise, akciový leták zo supermarketu… A tak vznikol aj plán na nasledujúci týždeň. Sme v takom medziobdobí. Zelenina uskladnená v podobe zimných zásob zo záhrady sa už minula, tá jarná ešte nenarástla. Verím ale, že akonáhle sa začne všetko zelenieť, kvitnúť a voniať, inšpirácia príde sama.

Nákup

– cibuľa (Kaufland – 0,49€/kg)
– smotana 12% 375g (Kaufland – 0,89€)
– quinoa 200g (Kaufland – 1,69€)
– klobása 1300g (Kaufland – 5,99€)
– jogurt biely 125g (Jednota – 0,22€)
– šalát ľadový (Tesco – 0,79€)
– karfiol (Tesco – 0,89€)
– brokolica (Tesco – 0,59€)
– mlieko 3l (Mliečny automat – 0,50€/l)

Úprimne, tento týždeň som veľmi nerozmýšľala nad racionálnym nakupovaním, s uceleným plánom v hlave a celkom ma to štve. Na druhej strane, doma už je príliš veľa surovín nakúpených v akcii počas uplynulých týždňov a tak sa nebojím, že by nebolo čo jesť. Akurát to možno budú také polorecepty (zrejme sa prejaví moja záľuba miešať ryžu/pšeno/pohánku/krúpy so zeleninou, ktorá mi prvá príde pod ruku)

Plán:
zapečené špenátové krúpy
pečený karfiol
ryža s hráškom, klobásou, medvedím cesnakom
– zeleninový jogurt

Continue Reading

Plán na týždeň 11/2017

Trochu som to prehnala s plánovaním na minulý týždeň, niekoľko surovín mi zostalo bez toho, aby som ich využila (brokolica, kápia…) a tak tento týždeň menší nákup s využitím toho, čo je doma skôr, ako sa to pokazí.

– bravčová masť 250g (1,49€)
– karfiol (0,89€)
– biely jogurt (0,40€)
– feta syr (

Continue Reading