100 spôsobov ako ušetriť za jedlo

V roku 2016, počas mojich študentských rokov a v začiatkoch blogu The Full Spoon, som bola schopná uživiť dvoch ľudí za 60 kč denne. V roku 2023 sa nám doma podarilo ušetriť na jedle minimálne 15 tisíc korún v porovnaní s inými českými domácnosťami v rovnakej socio-ekonomickej situácii (podľa dostupných informácií Českého štatistického úradu).

Stravovanie a nákup potravín sú dôležitou a často jednou z najväčších položiek v rodinnom rozpočte – Češi a Slováci minú na jedlo 18 – 20% svojho rozpočtu, čo je až pätina všetkých mesačných výdavkov. 

Dobrou správou je, že je to jedna z položiek rozpočtu, ktorá sa dá relatívne jednoducho ovplyvniť a väčšinou aj výrazne drasticky znížiť, väčšina ľudí iba nevie ako, pretože keď sa povie „obmedzený rozpočet na jedlo“, zrejme si predstavia suché pečivo s lacnými nátierkami, šunkou, ktorá okolo mäsa ani neprešla a obedy a večere v znamení cestovín a ryže. 

Ale je to naozaj tak? Skutočne je zdravá a vyvážená strava, ktorá dodá telu všetky potrebné vitamíny, minerály a stavebné prvky, výsadou iba bohatých ľudí?

Zastávam názor, že pri troche snahy, premýšľania a plánovania si každý z nás môže dovoliť dopriať svojmu telu zdravé a nutrične bohaté potraviny. Chce to trochu sebazaprenia, pohnúť kúsok rozumom, investovať svoj čas a energiu do plánovania a prípravy jedla, ale odmenou nám môže byť pestrejší a zdravší jedálnik a najmä plnšia peňaženka.

Ako ušetriť za jedlo? Už niekoľko rokov je táto veta, tento cieľ, mojou osobnou misiou.

  1. Plánujme. Ak budeme mať jedlo naplánované, vyhneme sa impulzívnemu nakupovaniu a prejedaniu sa, neustálemu rozmýšľaniu „čo bude dnes na večeru?“
  2. Majme prehľad o domácich zásobách. Načo by nám boli aj tony jedla, ak by sme presne nevedeli, čo máme a ako to môžeme spotrebovať? Ak chceme vedieť, čo máme a predísť tak plytvaniu jedla, je vhodné si viesť jednoduchý inventár. 
  3. Vytvorme si jedálniček.
  4. Sledujme akciové letáky supermarketov.
  5. Pripravme si podrobný nákupný zoznam.
  6. Pozerajme na cenu za kilogram a nie za jedno balenie.
  7. Nakupujme sezónne produkty.
  8. Naučme sa jedlo vhodne skladovať a spotrebovávať.
  9. Skúšajme nové recepty. Zvyšky jedla nemusia byť vždy „zvyškami“ a odpadom, ale môžu poslúžiť ako suroviny na vytvorenie nových jedál.
  10. Zabráňme vytváraniu zbytočného odpadu a vyhadzovaniu jedla. Naučme sa jedlo a jednotlivé suroviny využiť na maximum, pretože s každou potravinou, ktorú vyhodíme do koša, vyhadzujeme vlastné peniaze.

Chcete viac tipov ako ušetriť za jedlo, podrobný návod ako na inventúru potravín v domácnosti; ako si jednoducho vytvoriť vlastný jedálnik; jasné inštrukcie ako postupovať pri nákupe potravín, čomu sa naopak vyhnúť a ako bonus pár receptov, ktoré neboli zverejnené na blogu?

2 roky som pracovala na tom, aby som zdokumentovala a zosumarizovala všetky naše praktiky, ako sa nám darí jesť pestrú a vyváženú stravu a zároveň minúť menej ako priemerné domácnosti na Slovensku / v Čechách. 

Teraz sa o svoje skúsenosti chcem podeliť so všetkými, ktorých by to mohlo zaujímať a komu by tieto informácie mohli pomôcť. 

Stačí ak nižšie zadáte svoju emailovú adresu a získate zadarmo prístup k eBooku „100 spôsobov ako ušetriť za jedlo“ 
(v českej aj slovenskej verzii).

To ale nie je všetko! 

Na stránke Súbory si môžte stiahnuť pdf šablóny, ktoré vám uľahčia plánovanie a organizáciu stravovania.

 Napríklad nákupný zoznam, inventúru potravín, týždenný aj mesačný jedálniček a ďalšie… všetky tieto šablóny boli vytvorené s cieľom doplniť eBook a pomôcť vám čo najefektívnejšie šetriť peniaze v kuchyni. 

Počas celého februára je balíček šablón dostupný za zlomok plnej ceny, aby pomohli čo najviac ľuďom začať rok 2024 čo najorganizovanejšie a pomohli im splniť si novoročné predsavzatia, jesť zdravšie a ušetriť počas roka čo najviac peňazí!

Nenechajte si ujsť túto jedinečnú príležitosť odštartovať nový rok zdravšie a šetrnejšie – nie len k životnému prostrediu, ale i vlastnej peňaženke.

Navštívte náš obchod a investujte do seba a svojho zdravia – stiahnite si naše pdf šablóny ešte dnes!