Väčšinou nekupujem zvlášť kuracie prsia/stehná/krídla/iné časti kuraťa. Kúpim celé kura, naporcujem ho, niečo zužitkujem hneď, niečo odložím na neskôr do mrazáku. Postupom času som sa naučila kura rozporcovať tak, že z neho nezostanú iba franforce, ale stehná vyzerajú naozaj ako stehná a kuracie prsia držia pohromade.
Čo mi ostane po tejto procedúre a čo nijak nevyužívam v receptoch sú krídla (čo je vec osobnej preferencie, niekto by pre grilované kuracie krídla zabíjal) a celý kurací skelet. A toto sú práve časti kuraťa, z ktorých robím vývar.
Receptov na domáci poctivý kurací vývar je na internete množstvo. Väčšinou odporúčajú dlhé varenie kvôli vyťaženiu maxima kolagénu z kuraťa, iné zas tvrdia, že kuraťu nesvedčí dlhé pomalé varenie. Ja sa držím inštrukcií knihy Don’t salt the aubergines (Nesoľte baklažány), kde autor odporúča 3 hodiny, potom pridá zeleninu a varí ďalších 30 minút.
Pomalé varenie mäsa a kostí pomáha extrahovať maximum chuti a premieňa kolagén (proteín z kože, kostí a tkaniva) na želatínu. Preto dobrý kurací vývar zmení v chladničke svoju konzistenciu – vznikne trasľavé čosi, plné chuti a živín. Kolagén sa začne meniť na želatínu pri 70°C, preto je možné robiť vývar i pod bodom varu, vyššia teplota je však účinnejšia.
Okrem čerstvých, surových kostí (ja ich vždy zbieram v mrazáku, kým nemám aspoň kilo kostí) sa na výrobu vývaru dajú použiť i kosti z pečeného kuraťa – vývar bude mať tmavšiu farbu a chuť obohatenú o použité korenie.
Kurací vývar môže byť použitý do polievok, rizota a mnohých iných jedál, ktorým dodá chuť i nutričnú hodnotu. Je to klasické “comfort food“, ktoré pohladí telo i dušu 🙂
Cena 1 litra vývaru – 28 Kč
Na cca 1 liter potrebujeme:
– asi 1 kg kostí a koží
– zelenina (napr. mrkva, petržlen, cibuľa, pór, celer)
– voda
(Cibuľu nie je potrebné šúpať, šupka vývar ochutí a obohatí. Ďalšou možnosťou je pridať neošúpané cesnakové strúčiky, alebo hríby, rovnako ako bylinky a korenie – petržlenová vňať, bobkový list, bobuľky čierneho alebo nového korenia,…)
- Kuracie kosti vložíme do veľkého hrnca a zalejeme studenou vodou tak, aby nepresahovala viac ako 5 centimetrov nad kosti. Ak vznikne málo vývaru, vždy sa dá zriediť vodou. Chuť koncentrovaného vývaru zriedeného vodou je vždy lepšia ako chuť vodového riedkeho vývaru. Pomer vody a kostí bol správny vtedy, ak má vývar po pobyte v chladničke želatínovú konzistenciu. Neodporúča sa soliť vývar na začiatku – množstvo vody sa zredukuje, ale množstvo soli zostane a môže sa stať, že vývar bude presolený.
- Hrniec prikryjeme (niektoré recepty odporúčajú pomalé varenie v otvorenom hrnci a zbieranie usadenín, kvôli čo najčírejšiemu vývaru, ale ja ho z pohodlnosti zakrývam – vývar nemusím tak často kontrolovať) a pomaly varíme 3 hodiny (prípadne viac). Pravidelne treba kontrolovať hladinu, prípadne doliať ďalšiu vodu ak jej je málo.
- Pridáme zeleninu a varíme ďalších 30 minút.
- Neodporúča sa vývar počas varenia koreniť mletým čiernym korením, pretože to pri dlhom varení zhorkne. Celé čierne alebo nové korenie je však vhodné.
- Nakoniec vývar precedíme cez sitko.
Hotový vývar môžme rovno použiť, alebo naliať do nádobiek a skladovať v mrazáku.
Mäso, ktoré ostane na kostiach dôkladne oberám, zeleninu vyberiem a používam v ďalších receptoch – mäso v gréckej kuracej polievke a zeleninu v týchto fašírkach.