Kura pečené na pive s koreňovou zeleninou

Aj na vás občas pri brázdení internetu vyskakujú rôzne videá s vychytávkami do kuchyne, alebo je to len moje prekliatie? Väčšinou im nevenujem veľkú pozornosť, ale teraz ma niečo v jednom videu zaujalo – konkrétne kura pečené s plechovkou piva pichnutou do… no proste do zadku. Vraj to uchová mäso šťavnaté a krehké a tak som chcela tento pokus vyskúšať. A ako to dopadlo? Neodporúčam. Môj problém bol, že som blondína a nenapadlo ma, že ak dám kura naležato, všetko pivo sa aj tak rozleje do pekáča (ooops), väčší problém však je, že netuším, či sú plechovky tak úplne nezávadné, najmä ak sú vystavené vysokým teplotám v trúbe (ak niekto tuší, prosím napíšte komentár).

Takže ako tento pokus prebiehal? Z klasickej plechovky (nealko) piva som odliala polovicu, dala som tam bylinky (rozmarín, timián, bazalku, celé čierne korenie) a strčila som ju do kuraťa.

Výsledok? Neodporúčam. Teda celú plechovku neodporúčam. Naopak, odliať si pivo bokom, zmiešať ho s bylinkami a korením a touto tekutinou potom podlievať kura bol nápad celkom dobrý.

Cena: cca 3,80€
Potrebujeme:
– 1 kura
– 3 mrkvy
– 3 petržleny
– 200g šampiňónov
– 5 strúčikov cesnaku
– 200ml piva
– kúsok masla
– rozmarín
– tymián
– bazalka
– celé čierne korenie
– soľ
– 2 lyžice (olivového) oleja


Postup:
1. Pivo zmiešame s bylinkami a korením, osolíme. Kura umyjeme a vložíme na pekáč/plech a polejeme a podlejeme polovicou piva, na vrch kuraťa položíme kúsok masla, posolíme a vložíme do trúby rozohriatej na 200°C, pečieme 15 minút.
2. Zeleninu nakrájame na približne rovnaké kusy, šampiňňóny na polovice, pridáme olivový olej, soľ a premiešame. Opatrne vyberieme plech s kuraťom a zeleninu rozložíme okolo (prípadne aj dovnútra kuraťa). Vrátime do trúby a pečieme ďalších cca 40 minút, kým nie je zelenina mäkká a kura nemá krásnu zlatú kožku.
3. Počas pečenia pravidelne kura polievame výpekom, prípadne pridáme zvyšok piva. Podávame napríklad so zemiakovou kašou. Dobrú chuť.Ďalšie články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *