Kto by to bol povedal, že polievka z buriny zo záhrady bude taká chutná? Sama som bola príjemne prekvapená jemnou chuťou tohoto jarného pokrmu, na prípravu ktorého stačí zájsť do záhrady alebo parku a natrhať trocha žihľavy. Tá teraz raší zo zeme a skrýva v sebe riadnu porciu vitamínov a prospešných látok. Tak prečo si ich nedopriať?
O prospešných účinkoch žihľavy som písala už v článku o žihľavových cestovinách, ale pre stručné zopakovanie: obsahuje draslík, fosfor, síru, sodík, chlór, železo, vitamíny A, B a C. Pomáha pri zastavovaní krvácania, hojení popálenín, reume a liečení infekcií močových ciest. Ak by som verila v zázračné komerčné slovíčko detox, napísala by som, že na jarný detox je ako stvorená – je močopudná a pomáha vyplavovať z tela škodlivé látky. Rovnako reguluje množstvo histamínu v tele – bielkoviny, ktorá spôsobuje alergické reakcie – a preto je vhodná ako doplnok liečby alergikov – najmä teraz na jar, keď je všade množstvo peľu (ja sama sa bez vreckoviek teraz nemôžem nikam pohnúť). Žihľava zmierňuje bolesti svalov a kĺbov, stimuluje tráviaci trakt, pomáha liečiť exémy a kožné problémy, pôsobí antibakteriálne a protizápalovo… a takto by som mohla pokračovať snáď donekonečna. Táto “burina” je malý zázrak chránený pŕhľavými listami, mali by sme sa na ňu konečne prestať pozerať ako na nechcenú burinu a začať ju vnímať ako plnohodnotnú potravinu, superfood, ktoré rastie takmer na každom rohu.
Čo je na tejto polievke také výnimočné? Jej príprava je veľmi (veľmi veľmi veľmi) jednoduchá, nezaberie viac ako 20 minút času a pritom chuť je naozaj jemná a farba krásne sviežo jarná. Kedy inokedy si dopriať tento zázrak?
Cena 1 porcie: 0,20€
Na 4 porcie potrebujeme:
– 1 cibuľa
– 3 strúčiky cesnaku
– 4 hrste žihľavových listov
– smotana (na varenie alebo na šľahanie)
– maslo
– soľ a čierne korenie na dochutenie
1.) Na masle osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľku do štádia, kedy začne jemne hnednúť. Pridáme nadrobno nakrájaný cesnak a opekáme ešte asi 1-2 minúty, kým nezačne voniať.
2.) Žihľavové listy dôkladne opláchneme a pridáme k cibuli. Zalejeme 1 litrom vody a pod pokrievkou privedieme k varu.
3.) Varíme cca 10 minút, kým žihľava nezvädne (ale stále si zachová zelenú farbu). Odstavíme z ohňa, rozmixujeme ponorným mixérom do hladka.
4.) Vrátime na šporák a môžme podľa chuti pridať smotanu – záleží na osobných preferenciách či 14-percentnú, alebo s vyšším obsahom tuku. Ja preferujem smotanu na šľahanie, ale pridala som si ju do taniera individuálne až pri servírovaní. Polievku nakoniec dochutíme soľou a čierným korením. Môžme podávať ozdobenú čímkoľvek nás napadne (na fotkách chia semienka a kvety sedmokrásky, ktoré sú tiež jedlé).
Okrem žihľavy sa do polievky hodia reďkovkové listy alebo listy medvedieho cesnaku. Netreba sa báť experimentovať, nemusí to byť polievka čisto iba zo žihľavy, medvedí cesnak ju určite zaujímavo ochutí.