Údená makrela s cviklovou salsou

Že ryby sú dôležitým zdrojom omega-3 mastných kyselín a bielkovín vie každý. Ale úprimne, ako často do svojho jedálnika ryby skutočne zaraďujeme? Ja sa priznám, že naozaj veľmi zriedkavo, občas zjem konzervu tuniaka a tam to končí. Rozhodla som sa preto vyskúšať niečo iné a zostala som príjemne prekvapená.
Makrela je výborná “mastná” ryba (ako aj napríklad tuniak, losos, sardinky…) a práve obsiahnuté omega-3 mastné kyseliny v nej pomáhajú znižovať zlý cholesterol a naopak zvyšovať dobrý cholesterol a tak nás chrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Aj v tomto prípade však platí všetko s mierou, údenie nie je považované za najzdravší spôsob spracovania jedla, ale dopriať si túto pochúťku z času na čas určite nie je na škodu.

Cena 1 porcie: 0,65€
Na 4 porcie potrebujeme:
– 4 krajce (ideálne celozrnného) chleba
– 1 údenú makrelu
– 1 väčšiu cviklu pokrájanú na kocky
– 1 červenú cibuľu
– šťavu z 1/2 citróna
– 2 lyžice olivového oleja
– 1/2 lyžičky rasce
– štipku soli
– štipku čierneho korenia
– trochu petržlenovej vňate

1.) Cibuľu nakrájame na prúžky, v miske zmiešame s na kocky nakrájanou cviklou, pridáme citrónovú šťavu, olej, soľ, koreniny a petržlenovú vňať. Necháme aspoň 20 minút odpočívať.
2.) Zatiaľ si v trúbe/topinkovači/sendvičovači opečieme krajce chleba dochrumkava.
3.) Z makrely odstránime hlavu a chvost, zvyšnú časť prekrojíme na polovicu a následne od seba oddelíme pravú a ľavú stranu ryby tak, aby sme mohli vybrať chrbticu. Vznikli nám štyri “filety”. Kožu odstránime tiež, hoci na fotke je makrela aj s ňou – to ale iba kvôli efektu, aby bolo jasné, že ide o rybu. Bez tej lesklej kože to vyzeralo na chlebe iba ako hnedé čosi.
4.) Na opečené krajce poukladáme cviklovú salsu a na ňu plát ryby a máme hotovú chutnú večeru.

Ďalšie články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *