Mujaddara s hlivou

Mujaddara je veľmi starý arabský recept (prvá zmienka je z irackej kuchárskej knihy z roku 1226) a ako každý starý recept má množstvo obmien, základom sú ale vždy tri suroviny – šošovica, obilnina (obvykle ryža) a karamelizovaná cibuľa. Často sa podáva s mäsom (teľacím, hovädzím alebo kuracím), bezmäsitá verzia bola v stredoveku v Arabských krajínách označovaná ako “jedlo chudobných“. Napriek tomu je však plnohodnotným jedlom obsahujúcim všetky esenciálne aminokyseliny – teda stavebné jednotky nášho tela. Strukoviny všeobecne sú bohaté na bielkoviny, najmä lyzín, ale obsahujú iba malé množstvo methionínu (jedna z esenciálnych aminokyselín). Doplnené o ryžu, ktorá obsahuje málo lyzínu ale veľa methionínu, sú vyváženým vegetariánskym jedlom zahŕňajúcim všetky esenciálne aminokyseliny vo vyváženom množstve.

mujadara

Cena 1 porcie: 0,25€ (0,40€ s hlivou)
Na 8 porcií potrebujeme:
– 250g šošovice
– 250g ryže natural
– 5 veľkých cibúľ
– 2 lyžice oleja
– soľ, čierne korenie
– biely jogurt (alebo kyslú smotanu)
– 300g hlivy (voliteľné, ja som iba potrebovala minúť hlivu)
1.) V hlbšej panvici/hrnci rozohrejeme olej a pridáme nakrájanú cibuľu. Osolíme ju a restujeme na najslabšom plameni za občasného miešania až kým nezhnedne – asi 40 minút.
2.) Zatiaľ si v inom hrnci môžme predvariť ryžu – zalejeme ju vodou tak, aby hladina vody bola asi 3cm nad ryžou a varíme, kým sa všetka voda neabsorbuje.
3.) Do hrnca (panvice) s cibuľou nalejeme 0,7l vody (prípadne vývaru) a poriadne pomiešame, aby sa rozpustili prípadné pripečené kúsočky na dne. Pridáme ryžu a šošovicu, osolíme a okoreníme čiernym korením a pod pokrievkou varíme, kým sa voda nevyparí.
4.) Na panvici rozohrejeme lyžicu oleja, pridáme na prúžky nakrájanú hlivu, štipku soli a čierneho korenia a restujeme asi 10 minút.
5.) Mujaddaru podávame s prúžkami orestovanej hlivy, s lyžicou bieleho jogurtu alebo kyslou smotanou, prípadne posypanú petržlenovou vňaťou.

dsc_0572

Ďalšie články

Jeden komentár

  1. Zdravím všetkých…chcem len potvrdit že všetky recepty sú naozaj jedlé a chute sa výborne doplnajú..mám to naozaj všetko odskúšané na vlastnom žalúdku a za to som vdačná Terezke_blogerke že sa mi vrátila domov a toto všetko mi vyvára…najviac mi asi chutili podplamenníky a samozrejme šípkový lekvár…ten je bezkonkurenčný…možno to vyzerá ako protekcia a že to tu presadzujem…ale prehlasujem to s čistým svedomím..je to všetko velmi chutné..DAKUJEM

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *