Niektoré recepty nosím dlho v hlave kým sa ich odhodlám vyskúšať. Niekde zahliadnem nápad, inšpiráciu, recept, fotku… a potom len čakám na vhodný čas. Tak to bolo aj s pestom z mrkvovej vňate. Je jar, zo zeme už v záhrade vykúka mrkvová vňať a aj v supermarketoch a na trhoch ponúkajú zväzky mrkvičiek s bohatými zelenými “vlasmi”.
Väčšina ľudí (vrátane mňa – až doteraz) považuje túto vňať za odpad a končí v smetiakoch/kompostoch. Čo je škoda, pretože je bohatá na vitamíny a keď si kúpime mrkvu aj s vňaťou, je to akoby sme dostali dve zeleniny za cenu jednej 🙂
Mrkvové pesto má mnoho využití – do cestovín, na mäso, do polievok na zvýraznenie chuti, na opečenú bagetu…
Recept je znova jednoduchý a je skôr návodom ako naozajstným receptom – vezmeme mrkvovú vňať, orechy alebo semiačka podľa vlastného výberu, strúčik cesnaku, citrónovú šťavu, olivový olej, soľ a korenie a rozmixujeme.
Pesto je svieže a chutné samo o sebe, na doladenie môžme pridať ešte vňaťku z petržlenu alebo pár lístkov bazalky.
Na pohár mrkvového pesta potrebujeme:
– vňať z 4-5 mrkiev
– hrsť orechov (alebo slnečnicových semienok)
– 1-2 strúčiky cesnaku
– šťava z polovice malého citróna
– 50ml olivového oleja
– soľ, korenie
(+ prípadne na dochutenie petržlen, bazalka, parmezán, kapari…)
1.) Všetko dôkladne rozmixujeme na požadovanú konzistenciu a v prípade potreby dolejeme olivový olej. Ochutíme soľou a korením. Podávame hneď, alebo môžme skladovať v poháriku v chladničke asi 3 dni, prípadne v mrazáku (vo formičkách na ľad – pre praktické dávkovanie).
V rámci hesla “what grows together, goes together” (teda čo spolu rastie, to sa k sebe hodí) skončilo pesto na mrkvových cestovinách, ktoré svojou oranžovou farbou pripomínajú originál mrkvu. Postup prakticky rovnaký, ako pri žihľavových cestovinách, až na tú mrkvu samozrejme.
Cena jednej porcie cestovín (aj s pestom) – 9,70 Kč
Na 4 porcie potrebujeme:
– 5 väčších mrkiev (uvarených/upečených a rozmixovaných)
– žĺtok z jedného vajíčka
– 3 dcl vody
– 500 g hladkej múky
– soľ
1. Mrkvu si uvaríme alebo upečieme (moja preferovaná metóda) a rozmixujeme na hladké pyré. Pridáme žĺtok, vlažnú vodu, štipku soli a postupne zapracovávame múku, až kým vznikne nelepivé cesto, ktoré rozvaľkáme na tenko a nakrájame na rezance (alebo si pripravíme akékoľvek iné tvary a ne-tvary, podľa toho, koľko času sa nám chce tráviť v kuchyni).
2. V hrnci privedieme vodu k varu a vhadzujeme rezance, necháme variť asi 2 minútý (kým nevyplávajú) a po vybratí vmiešame lyžicu masla alebo olivového oleja, aby sa nezlepili.