Hliva je nie len jednou z najchutnejších a najľahšie dopestovateľných húb, ale má tiež množstvo vitamínov a minerálov. Obsahuje vysoký podiel bielkovín, vlákniny, železa, je bohatá na znok, draslík, selén, vápnik, fosfor, kyselinu listovú, vitamíny B1, B3, B5 a B12, plus vitamín C a vitamín D. Je známa pre svoju schopnosť znižovať cholesterol, má antioxidačné vlastnosti a dokonca pomáha bojovať proti rakovine.
Pôvodne malo byť jedlo bez klobásy, ale chlap sa sťažoval, že do neho stále pchám iba zeleninu. V chladničke ešte oddychovalo zopár klobás, tak som mu spravila radosť. Aj tak sa najviac potešil z pečenej brokolice, ktorú sme mali ako prílohu (“mmm aká krásna brokolička, mňam mňam mňam“). Žeby ho pomaly mením?
Cena 1 porcie – 16,90
Cena 1 porcie s prílohou – 24,10
Na 5 porcií potrebujeme:
– lyžicu bravčovej masti/oleja
– 1 veľkú cibuľu
– 2 klobásy
– 400g hlivy
– 1 šálku červenej fazule
– 2 mrkvy
– 500ml rajčinového pretlaku
– 5 strúčikov cesnaku
– chilli/štipľavú papriku
– štipka majoránky
– soľ
– čierne korenie
1. Fazuľu cez noc namočíme, na druhý deň zlejeme a v novej vode uvaríme do polomäkka.
2. Na lyžici masti (alebo oleja) osmažíme cibuľku domäkka, pridáme na kúsky nakrájanú klobásu, hlivu, dve nastrúhané mrkvy a nadrobno nakrájané strúčiky cesnaku.
3. Pridáme fazuľu aj s vodou, v ktorej sa varila a pod pokrievkou dusíme kým fazuľa nezmäkne – cca 30 minút (alebo môžme použiť fazuľu z konzervy a ušetríme si námahu, ja používam sušenú, pretože je lacnejšia – ak ma otravuje, že musím myslieť dopredu a vždy ju cez noc namočiť, uvarím väčšie množstvo naraz a zbytok vložím do mrazáku).
4. Vlejeme rajčinový pretlak, necháme dôjsť k varu, ochutíme, osolíme a môžeme podávať.
Keďže som našla v chladničke brokolicu, ktorá sa tvárila už celkom smutne, mali sme ako prílohu hnedú ryžu a pečenú brokolicu. Návod je celkom jednoduchý – brokolicu rozdelíme na malé kúsky, v mise alebo rovno na plechu ju polejeme dvomi lyžicami olivového oleja, osolíme, okoreníme podľa chuti (napr. čierne korenie, chilli, grilovacie korenie, kari, rôzne bylinky – podľa každého osobnej preferencie), dôkladne premiešame, rozložíme v tenkej vrstve na plech a pri 180°C pečieme 15-20 minút, kým brokolica nie je na niektorých častiach zlatohnedá (nie pripečená, ako sa mi často stáva, keď sa pozabudnem).
Dôkaz, že pečená brokolica je naozaj super je môj mäsožravý zeleninu-neznášajúci priateľ, ktorý ju vyjedol ako prvú a pýtal si ešte prídavok (v skutočnosti mám jeden trik, ako ho “donútiť” jesť zeleninu – vždy ju poriadne okorením a dochutím a keďže má rád štipľavé a výrazné chute, funguje to na neho).