Mnoho ľudí si myslí, že pohánka je obilnina. V skutočnosti je to však plod rastliny príbuznej rebarbore – to znamená, že je vhodná aj pre ľudí, ktorí sa vyhýbajú lepku. Kvety pohánky sú obľúbené aj u včiel, ktoré z ich nektára vyrábajú veľmi aromatický, tmavý med.
Pohánka obsahuje rutín (vitamín P) – flavonoid, ktorý chráni steny kapilár pred nadmernou priepustnosťou a zvyšuje ich pružnosť. Pôsobí ako antioxidant – chráni vitamín C pred oxidáciou a zvyšuje jeho efektivitu. Znižuje LDL (“zlý”) cholesterol. Živiny v pohánke (konkrétne chiro-insitol) pomáhajú regulovať krvný cukor a chrániť pred cukrovkou.
Pohánka je tiež výborným zdrojom horčíku – minerálu, ktorý uvoľňuje cievy, zlepšuje prúdenie krvi a distribúciu živín v tele a znižuje krvný tlak. Tiež sa podieľa pri tvorbe viac ako 300 enzýmov, z ktorých niektoré súvisia so sekréciou inzulínu a využívaní glukózy telom.
Superpotravina skromná výzorom, no úžasná účinkami.V regáloch obchodov však nájdeme dvojakú pohánku – lúpanú termicky a mechanicky. Odporúčam druhú menovanú, pretože pri termickom lúpaní sa teplotou zničí množstvo rutínu a iných prospešných látok. Na niektorých obaloch to býva napísané, na niektorých to však chýba. Dá sa to však ľahko spoznať – mechanicky lúpaná je výrazne bledšia a dá sa naklíčiť, zatiaľ čo termicky lúpaná už nevyklíči.
Tieto “fašírky” robím často, pretože sú jednoduché a veľmi prispôsobiteľné. Dá sa použiť čerstvá i varená zelenina, namiesto pohánky ryža alebo šošovica, je x možností, ako fašírky ochutiť korením…
Teraz som využila varenú zeleninu z kuracieho vývaru a použila pohánku, pretože fašírky mi potom voňajú takmer ako skutočné mäsové (čo je ale pravdepodobne úplne subjektívny pocit).
Cena 1 fašírky – 1,20 Kč
Na 22 fašírok potrebujeme:
– 250 g pohánky
– zeleninu (z vývaru – mrkvu a petržlen)
– 2 vajíčka
– 3 lyžice hladkej múky
– 2 lyžice strúhanky
– 4 strúčiky cesnaku
– majoránku (alebo oregano)
– štipľavú (alebo slakú) papriku
– čierne korenie
– soľ
Postup:
1. Pohánku prepláchneme, zalejeme vodou a necháme variť kým nezmäkne (10-15 minút).&
2. Varenú zeleninu v miske rozmačkáme vidličkou, pridáme uvarenú zcedenú pohánku, vajcia (ideálne keď už je pohánka trochu vychladnutá, nech sa hneď neuvaria), múku, strúhanku, cesnak a všetky korenia a soľ. Poriadne premiesime. Mala by vzniknúť lepivá zmes, ktorá sa dá rukami tvarovať.
3. Na plech vystlaný papierom na pečenie ukladáme fašírky, ktoré potom pečieme pri 180°C asi 30 minút. Počas pečenia ich môžme otočiť, prípadne jemne potrieť olejom.
4. Druhá možnosť je vysmážať ich (napríklad na bravčovej masti, ktorá má vysoký bod zadymenia, preto sa tak rýchlo neprepáli).
Podávame napríklad so šalátom, inou prílohou, cesnakovým dipom, alebo tak, ako sme si pochutili my – s cibuľou a kyslými uhorkami.